Ožanová (ANO): Navrhovanou úpravou dojde k mírnému snížení nákladů provozovatelů odstraňováním duplicit úkonů

24. 1. 2020 20:20

Projev na 40. schůzi Poslanecké sněmovny 24. ledna k návrhu zákona o bezpečnosti práce v souvislosti s provozem vyhrazených technických zařízení.

Ožanová (ANO): Navrhovanou úpravou dojde k mírnému snížení nákladů provozovatelů odstraňováním duplicit úkonů
Foto: anobudelip.cz
Popisek: ANO
reklama

Vážený pane místopředsedo, vážené poslankyně, vážení poslanci, návrh zákona zakotvuje nové moderní úpravy problematiky bezpečnosti provozu vyhrazených technických zařízení. Zásadní navrhované věcné změny se týkají zejména vymezení pojmů vyhrazené technické zařízení a členění jejich jednotlivých druhů. Dále stanovení pravidel pro odbornou způsobilost osob v této oblasti, stanovení povinnosti orgánů státní správy, vymezení povinnosti právnických i podnikajících fyzických osob a fyzických osob dotčených materií zákona formálního zakotvení evidence odborně způsobilých osob a oprávnění. S ohledem na rizika, s nimiž je spokojeno provozování vyhrazených technických zařízení, návrh zákona stanoví, kdo je oprávněn provádět revize a zkoušky podle tohoto zákona. Návrh zákona také stanoví způsob provozovaného informačního systému s údaji o revizních technicích a vydaných oprávněních různého druhu. Novou povinností je ohlašování orgánu inspekce práce závažných nehodových situací u technických zařízení, kde je předpoklad škody minimálně pět milionů korun. Je jednoznačně vymezeno postavení kontrolního orgánu státního úřadu inspekce práce a tzv. pověřené organizace v současnosti Technické inspekce České republiky. Nepředpokládá se však navýšení počtu pracovníků na oblastních inspektorátech práce, u Technické inspekce ČR by se jednalo s ohledem na její současný personální stav o navýšení maximálně o dva zaměstnance na pobočku.

Navrhovanou právní úpravou dojde k mírnému snížení nákladů provozovatelů odstraňováním duplicit úkonů vzhledem k činnostem prováděným podle zákona o technických požadavcích na výrobky. Snížení nákladů subjektu podnikatelského prostředí bude také dosaženo eliminací vynucené provozní odstávky průmyslových výrobních celků, jejichž součástí jsou vyhrazená technická zařízení, současně s realizací dříve nerealizované výroby. Ke snížení nákladů podnikatelských subjektů dojde i cestou zhodnocování zařízení prostřednictvím nových postupů posuzování plánované životnosti zařízení.

Vážená Sněmovno, doporučuji zabývat se tímto návrhem a posunout jej do dalšího čtení. Děkuji.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Schwarzenberg: Co je levicový a pravicový rozpočet?

22:24 Schwarzenberg: Co je levicový a pravicový rozpočet?

Komentář na facebookovém profilu k výroku pana Hamáčka o navýšení rozpočtu na obranu.