Paroubek: Dopraví Bakalu do Sněmovny postrkem?

06.08.2018 19:43 | Zprávy
autor: PV

Zdeněk Bakala, zkrachovaný uhlobaron a někdejší majitel OKD, ze kterých se svým společníkem dokázal během svého tamního působení po roce 2004 vydestilovat podle odhadu 100 až 120 miliard Kč, se vzbouřil. Odmítl se zúčastnit výslechu parlamentní vyšetřovací komise, věnované privatizaci a krachu důlní společnosti OKD. Prý proto, že by celá věc byla zneužita politicky v právě probíhajícím soudním procesu.

Paroubek: Dopraví Bakalu do Sněmovny postrkem?
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

To, že Bakala najednou ztratil odvahu dostavit se před poslance a jejich komisi, je příznačné. V době, kdy měl pod palcem prakticky celou politickou elitu – s výjimkou komunistů a mé osoby – byl jiný kabrňák. Připomeňme jen, že byl sponzorem ODS, Top 09 a Věcí veřejných před parlamentními volbami v roce 2010. Tehdy věnoval těmto třem politickým stranám pravice v souhrnu (tedy oficiálně) téměř 30 mil. Kč na jejich volební kampaň. A chlubil se v rozhovoru v MFD o rok později, jak je rád, že zabránil tomu, abych se stal českým premiérem. Pravicová vládní koalice byla opravdu především jeho dítětem. Kromě toho jej ale vázaly přátelské a obchodní vztahy s jedním z hlavních lídrů české pravice Schwarzenbergem. On a Schwarzenberg spolu před lety privatizovali za celkem nechutných okolností státní podnik Becherovka a jeho přeprodejem francouzské firmě Pernod Ricard získali zřejmě desítky milionů korun zisku. Chlapci si pěkně omočili zobáčky.

Dodnes Bakala zůstává financiérem Knihovny Václava Havla a zaměstnavatelem zkrachovaných politiků typu M. Žantovského, který tak rád mluví o politickém odkazu V. Havla. A Žantovskému vůbec, ale vůbec nevadí, že Bakalovy peníze, které konzumuje jako výkonný ředitel Knihovny Václava Havla od 1. 9. 2015, nechutně smrdí. Žít se prostě musí...

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Mobily ve školách

Jste proti plošnému zákazu mobilů ve školách – prý to podle vás nevede k lepším studijním výsledkům. Ale to přeci nikdo snad ani netvrdí. Jde o socializaci, kdy si dnes děti spolu pak nehrají, nebaví se, protože mají mobil. Nemyslíte, že socializace je také dost důležitá? K čemu děti podle vás mobil...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Niedermayer (TOP 09): Motorista Macinka situaci vyhrotil

13:02 Niedermayer (TOP 09): Motorista Macinka situaci vyhrotil

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke sporu Hradu se Strakovkou.