Paroubek: Hnutí ANO posiluje

17.07.2018 11:37

Průzkumy CVVM v oblasti analýz pozic jednotlivých politických stran nepatří zrovna dlouhodobě k těm nejpřesnějším. CVVM však skvěle zvládá nejrůznější další průzkumy, které umožňují nahlédnout detailněji do názorů obyvatelstva v nejrůznějších oblastech společenského života.

Paroubek: Hnutí ANO posiluje
Foto: Archiv PL
Popisek: Jiří Paroubek ve studiu PL TV

Ale ani v posledním zveřejněném průzkumu veřejného mínění politických stran nelze úplně přehlédnout některé tendence, které se ve veřejnosti projevují. Srovnáme-li výsledky průzkumu CVVM z počátku července a z průběhu května, zjistíme, že posílily volební preference hnutí ANO z 29% na 31%. Pozice hnutí ANO podle CVVM tedy v zásadě odpovídá zjištění jiných výzkumných agentur. Tak jako u jiných agentur, posiluje i u CVVM také ODS. Během posledních dvou měsíců nikterak dramaticky, ale ODS se začíná v zásadě odpoutávat od menších politických stran, které jsou za ní.

Několikrát v poslední době jsem předvídal, že takový proces, kdy se ODS stane gravitačním polem pro hlasy pravicových voličů, prostě nastane. Na třetím místě podle tohoto průzkumu je ČSSD, která ovšem oproti květnu poklesla z 13 % na 11 % podpory voličů. Za ní jsou komunisté s podporou 10,5 %, kteří zůstávají oproti květnu beze změny. Za nimi jsou Piráti s 10 % preferencí, kteří podobně jako v průzkumech jiných agentur ztrácejí. Podle CVVM se vytrvale ztrácí podpora SPD, když v tomto posledním průzkumu získali 6,5 % preferencí oproti květnovým 7,5 %. Podle CVVM se z pásma vysokého ohrožení, které hrozí propadem pod hranici volitelnosti 5 %, dostávají lidovci, kteří posílili z 5,5 % na 6 %. Naopak STAN a TOP 09 oscilují pod úrovní 5 %, podle posledního průzkumu na 4,5 %.

Osobně považuji čísla průzkumu CVVM v některých směrech za poněkud odlišující se od reality Koneckonců nejlepším průzkumem veřejného mínění jsou volby a ty tady budeme už za dva a půl měsíce mít. Byť to budou „jen“ volby komunální a senátní. Zejména ve velkých českých městech se ukáže skutečná síla jednotlivých politických stran.

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pošvář (Piráti): Pravda o zahrádkářském zákonu

22:56 Pošvář (Piráti): Pravda o zahrádkářském zákonu

Pravda o zahrádkářském zákonu, co vám Andrej Babiš a jeho vláda o něm raději neřeknou a tváří se, že…