Paroubek: Náhlý dramatický pokles podpory ČSSD – realita, či mystifikace?

23.10.2013 7:24

Přečetl jsem si se zájmem článek Jiřího Hanáka v sobotním Právu, který vyjadřuje názor redakce tohoto významného deníku. Voliči – na základě zkušenosti s Věcmi veřejnými – by měli pečlivě vážit, zda budou ve sněmovních volbách za necelý týden volit politické hnutí A. Babiše.

Paroubek: Náhlý dramatický pokles podpory ČSSD – realita, či mystifikace?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Paroubek
reklama

Vzpomínám si velmi dobře – a na stránkách portálu Vaše věc jsem to již několikrát uvedl – jak zejména J. Hanák v Právu (a nebyl zdaleka sám) před třemi a půl lety, tedy před minulými sněmovními volbami, doporučoval občanům volbu menších politických stran. Tedy Věcí veřejných, SPOZ a TOP 09.

Nebylo to tehdy právě prozíravé doporučení. Pan Hanák dnes doporučuje voličům přesný opak toho, co před třemi a půl lety. To je jistě pozitivní změna přístupu.

Mám k hnutí A. Babiše mnoho výhrad, ale šmudlík typu Johna či Bárty A. Babiš opravdu není. Výsledkem rafinovaného postupu a štvaní médií před třemi a půl lety bylo, že významná část voličů se nechala přesvědčit k jiné volbě, nežli k volbě autentické levice. Tedy k volbě sociální demokracie a komunistů.

Proč Češi nevolí podle tradiční škály pravice – levice?

Poslední průzkumy veřejného mínění, provedené agenturou TNS AISA, ukazují, že tradiční pravice (TOP 09, ODS a také lidovci) plus „nová pravice“ (ANO 2011 a Úsvit) prý mají ve veřejnosti větší podporu nežli strany tradiční levice (ČSSD + KSČM).

Ptám se, je to vůbec možné anebo je to jen velkolepá mystifikace, pokus o manipulaci veřejnosti prostřednictvím vlivného televizního pořadu OVM a dalších mediálních prostředků? Je vůbec možné, aby předvolební preference ČSSD během dvou týdnů dramaticky poklesly o 6 procentních bodů, tedy z 29% na 23%? Mohu mít a mám k vedení této strany mnoho výhrad. Jsou pasivní, mezi jejich lídry nepanuje právě soulad, nemají originální nápady, ani zajímavou volební kampaň, sociální demokracie je ale momentálně nejkonsolidovanější politickou silou v zemi a žádnou opravdu fatální chybu neudělala. A občané – voliči to přece musí vnímat. Tak obrovský pokles podpory veřejnosti není tedy vůbec logický. Kdo je vlastně agentura TNS AISA? Jakou má vůbec kompetenci k provádění průzkumů veřejného mínení? Pan Kvasnička, šéf společnosti, je marketingový odborník a v „branži“ (průzkumech) pracuje jen rok a půl (!).

Cílem určitých mimořádně vlivných zájmových skupin je teď úplně stejný, jako byl před minulými sněmovními volbami. Manipulací získat část levicových voličů k podpoře zjevně pravicových politických projektů a zájmů. Anebo je vybídnout, aby volili nohama. Tedy, aby nešli k volbám vůbec.

Politická změna u nás nemá probíhat po obvyklé ose pravice-levice, nebo chcete-li lib-lab, jako probíhá ve všech vyspělých demokraciích světa, ale zjevně jinak. Již po druhých volbách za sebou tak může v zemi dojít k vytvoření silně nestandardní, především však pravicové vlády. A. Babiš skrývá pečlivě své pravé záměry za umně vytvářenou maskou přítele lidu – miliardáře altruisty, blahosklonně rozdávajícího lidu koblihy.

Věrohodnost celé mystifikační operace mají potvrdit články, které se začínají objevovat v Babišových novinách, pod názvem „Vyhrát a být v opozici. ČSSD děsí „Paroubkův syndrom“ (sobotní MFD, na 1. a 2. straně). Logika tohoto postupu je jasná. Když se to mohlo stát ve volbách v roce 2010, proč by se to nemohlo stát znova. Ukazuje se, že instrumentálně používané výzkumy veřejného mínění a monopol pravice v médiích – vč. veřejnoprávní televize – mohou udělat divy. Ke škodě většiny občanů.

Fotogalerie: - Paroubek předsedou

Protest proti Jiřímu Paroubkovi před Obecním domem...
Protest proti Jiřímu Paroubkovi před Obecním domem...
Protest proti Jiřímu Paroubkovi před Obecním domem...
Protest proti Jiřímu Paroubkovi před Obecním domem...
Protest proti Jiřímu Paroubkovi před Obecním domem...
Protest proti Jiřímu Paroubkovi před Obecním domem...


Uvidíme, zda tento dobře připravený pokus o mystifikaci tentokrát vyjde či nikoliv. Vedení ČSSD musí v této chvíli především zachovat klid, nedat najevo nervozitu, stupňovat kampaň a nedělat velké chyby. Musíme věřit, že vedení této strany má k dispozici průzkumy vlastní, které budou spolehlivější než ty Tvrdíkovy, které v květnu 2010 dávaly ČSSD těsně před volbami šanci získat zhruba 30% hlasů (přesněji: ve dvou průzkumech 30% a ve třetím 29%).

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jiří Paroubek - profil
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Žáček (ODS): ÚSTR má velké náklady na stěhování

11:33 Žáček (ODS): ÚSTR má velké náklady na stěhování

Projev na 72. schůzi Poslanecké sněmovny 3. prosince 2020 – interpelace ministra vnitra Jana Hamáčka…