Paroubek: Není třeba zvyšovat napětí v Evropě, už tak se dá krájet

05.03.2015 19:31 | Zprávy

Česká média začala vypouštět první pokusné balonky na téma cvičení amerických vojsk na našem území. Celá věc směřuje k pokusu přesvědčit českou veřejnost o tom, tak jak se to bez větších problémů povedlo v Polsku a v pobaltských státech, že středoevropským státům NATO hrozí ruské nebezpečí.

Paroubek: Není třeba zvyšovat napětí v Evropě, už tak se dá krájet
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Nedávno schválené rozpočty na obranu Spojených států pro tento rok vykazují částku přes 550 miliard dolarů a mají být ještě posíleny.  Ruský rozpočet na obranu pro tento rok má činit v přepočtu 50 miliard dolarů, prezident Putin by byl nepochybně největším hazardérem 21. století, kdyby nerespektoval realitu a zájmy vojenské mocnosti, jako jsou Spojené státy. USA disponují prakticky nekonečnými finančními zdroji na obranu a na druhé straně ruská armáda je nepochybně sice velmi bojeschopná, ale nepřipravená vést vojenský střet s potenciálním protivníkem v konvenčních zbraních mnohem silnějších.

Nemyslím však, že je vhodné dále stupňovat napětí v Evropě, které povede ve svých důsledcích  k eskalaci vojenských výdajů a omezování hospodářské spolupráce mezi Ruskem a EU. Nemyslím si, že je to v dlouhodobém zájmu ČR. Neobjevují se ani žádné průzkumy veřejného mínění, které by svědčily o potřebě spojeneckých vojenských základen u nás.  Dovolím si proto předpokládat, že si to česká veřejnost nepřeje.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Laudát (KAN): Choromyslná parta v Kremlu

14:01 Laudát (KAN): Choromyslná parta v Kremlu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k válce na Ukrajině.