Paroubek: Pokračování sjezdu ČSSD podle očekávání

10.04.2018 11:42

Kdo čekal při pokračování sjezdu ČSSD v Hradci Králové dramatické zápletky, skvělé řečníky a velkou podívanou, musel být zklamán.

Paroubek: Pokračování sjezdu ČSSD podle očekávání
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Do chodu byla uvedena dohoda několika krajských organizací strany, která nakonec umožnila dovolbu čtyř členů vedení strany, místopředsedů Fialové, Netolického, Foldyny a Onderky. Poslední místopředseda strany bude zvolen na schůzi Ústředního výkonného výboru této strany a záměrně nehovořím o tom, že na nejbližší schůzi. Procedura volby místopředsedy strany je totiž mimořádně složitá a bude vyžadovat, pokud k ní má dojít, silnou koordinaci všech krajů. Nebo alespoň většiny z nich.

Zarážející na pokračování sjezdu je, že se k jednání od počátku nedostavila zhruba stovka delegátů. A také to, že po třetí hodině odpoledne již sjezd balancoval na hranici usnášeníschopnosti. V odpoledních hodinách tak nebylo již možné odsouhlasit připravené úpravy stranických stanov, což autor tohoto článku nepovažuje za velkou tragédii. Prostě ukazuje se, že významná část funkcionářského aktivu strany, a k němu delegáti sjezdu nepochybně patří, je, řekněme, poněkud unavena vývojem a omezuje své osobní angažmá. Prostě je rozdíl, pokud strana již nebude stranou vládní, ale bude součástí jakési hvězdné pěchoty v poslanecké sněmovně, kde se svými patnácti poslanci nebude příliš vyčnívat. Řekněme si otevřeně, že s rétorickým vybavením většiny členů poslaneckého klubu a s jeho výchozí erudicí, se ČSSD nemůže stát lídrem opozice proti Babišově vládě. A nezakryjí to ani silné řeči, které se na sjezdu ozývaly z úst představitelů ČSSD vůči A. Babišovi.

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

Osobně bych doporučil novému vedení ČSSD omezit posedlost A. Babišem a jeho konáním a věnovat se vlastním velkým problémům. To znamená, přepracovat současný staromódní stranický program a vytyčit jasné cíle pro příští volby do poslanecké sněmovny (ty mohou být ostatně rychleji, než se nadějeme). Přistoupit k modernizaci strany podle vzoru modernizace strany prováděné v letech 2007 – 2009. Změnit marketingovou strategii strany. Připravit řešení finanční situace strany v případě nepříznivého rozhodnutí Nejvyššího soudu v kauze Altner a také omezit vliv kmotrů na politiku strany. Zdá se, že odchod strany do opozice jaksi sám o sobě chutě kmotrů typu R. Pokorného a Bison & Rose (jeden ze zakladatelů Bisonů Růžička se podle zpráv evakuuje do Kanady) ovlivňovat chod strany, utne. To je jistě pozitivní jev. To také pomůže k rozrušení klientelistických vazeb, které se v ČSSD za poslední léta vytvořily.

První velkou zkouškou nového vedení budou podzimní volby komunální a doplňovací volby senátní. Pokud strana do října nezvýší významněji své volební preference, výsledek voleb žádnou hitparádou nebude.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sečkár (Svobodní): Komunisté se snaží přepsat historii a relativizovat své zločiny

17:46 Sečkár (Svobodní): Komunisté se snaží přepsat historii a relativizovat své zločiny

Místopředseda Svobodných Alois Sečkár k církevním restitucím