Paroubek: Prováděly Spojené státy sledování i v České republice?

04.07.2013 19:20

Jiří Paroubek interpeluje Petra Nečase kvůli tzv. kauze Snowden.

Paroubek: Prováděly Spojené státy sledování i v České republice?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec Jiří Paroubek

V souvislosti s aktuální a téměř globální kauzou okolo bývalého technika americké tajné služby Edwarda Snowdena jsem podal písemnou interpelaci na předsedu vlády v demisi Petra Nečase. Zveřejnění informací o masové kontrole a dohledu americké vlády nad sociálními sítěmi a největšími a nejdůležitějšími internetovými servery velmi připomíná Orwellův román „1984“. Ten přitom často paradoxně sloužil v boji západních demokracií s totalitou.  To, co vidíme, svědčí o tom, že George Orwell tehdy psal o kapitalismu, o demokraciích, o naší nejsoučasnější současnosti.
 
Orwell tehdy nemohl vědět, že rozsah šmírování naší činnosti a životů mohou americké úřady uskutečňovat v takovém rozsahu, s nímž vypadají analogické aktivity StB jako hraní na dětském písečku. „Válka proti terorismu“ se stala záminkou k masovému špehování obyvatelstva. Tušíme, že něco může být v nepořádku, již delší dobu. Ale nevzpomínám si, že by to českou pravici, která je u kormidla země již 7 let, nějak vzrušovalo.
 
Vznáším proto na dosluhujícího premiéra a dosavadního lídra české pravice Petra Nečase následující otázky: 
 
a) měla vláda, jejímž byl Petr Nečas premiérem, informace o tom, že by americké úřady prováděly tuto činnost i ve vztahu k prostoru České republiky? Jsou do takové činnosti nějak zapojeny americké instituce působící na území České republiky?  V případě kladné odpovědi by mne zajímalo, jak na tuto skutečnost Petr Nečas reagoval a co učinil pro to, aby svrchovanost českého státu byla bezvýhradně respektována.
 
b) pokud se něco podobného děje, na jakém právním základě taková činnost probíhá? Na základě práva českého nebo nějakých mezinárodních dohod, které české pravicové vlády od roku 2006 sjednaly? 
 
c) žádám o poskytnutí informace, kterými českými právními normami je u nás upravena obdobná činnost českých zpravodajských, policejních, represivních a dalších analogických složek. Tedy za jakých okolností mohou být naše e-maily, facebookové profily, twitterové účty, mobilní čísla, bankovní účty apod. monitorovány  výše uvedenými složkami, včetně tzv. „Kalouskovy špionáže“ na ministerstvu financí?
                      
Žádám zároveň ve své interpelaci na Petra Nečase o sdělení, jaké jsou povinnosti provozovatelů českých serverů, mobilních operátorů, bank etc. vůči výše uvedeným státním složkám. Odpověď Petra Nečase uveřejním ihned po jejím obdržení.
 
Jiří Paroubek, předseda LEV 21

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: NS - LEV 21

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Pochybnosti o netransparentním financování hnutí STAN vyvráceny nebyly!

14:32 Rozvoral (SPD): Pochybnosti o netransparentním financování hnutí STAN vyvráceny nebyly!

Politické usnesení předsednictva hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) k aktuální politické situaci…