Paroubek: Pšeničná unie

30.07.2016 15:40 | Zprávy

Největším světovým exportérem pšenice jsou země Evropské unie s 35 miliony tun. Nicméně pokud bude letošní světová úroda pšenice opravdu rekordní, mohou se současné velmi nízké ceny pšenice udržet a dokonce se ještě snížit.

Paroubek: Pšeničná unie
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Světové ceny pšenice v posledních týdnech spadly na své minimum kolem 415 dolarů za bušl. To znamená, že pšenice se dnes prodává za cenu dosahovanou naposledy před deseti lety.

Většinu času v posledním roce byla přitom pšenice obchodována za ceny v rozmezí 460 až 600 dolarů za bušl. Nyní, poté co se objevily prognózy o výtečné letošní světové sklizni pšenice, její ceny dramaticky klesly.

V minulém týdnu se objevily informace, že mohou být jisté problémy se sklizní pšenice ve Francii. Francie byla v roce 2015 mezi zeměmi světa čtvrtým největším exportérem pšenice (s objemem exportu okolo 20 milionů tun), tedy exportem srovnatelným s Kanadou. Cena pšenice tak krátkodobě vyskočila nahoru, na úroveň kolem 430 dolarů za bušl.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šťastný (PRO): Když stát rabuje obce

10:17 Šťastný (PRO): Když stát rabuje obce

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke zdanění hazardu.