Paroubek: Tragická smrt českých vojáků

10.08.2018 4:33 | Zprávy
autor: PV

Jak se zdá, tři čeští vojáci padli při plnění svých povinností v Afghánistánu do léčky teroristů a zahynuli.

Paroubek: Tragická smrt českých vojáků
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Paroubek

Zprávy, které přicházejí, jsou kusé a neumožňují si zatím utvořit definitivní názor, jak k tragické události přesně došlo. Prezident s premiérem se ovšem předhánějí v tom, jak heroizovat celou záležitost a jak smýt nepříjemnou pachuť ze zbytečné smrti našich vojáků.
Operace v Afghánistánu na počátku a pak ještě několik let poté zbytečná nebyla. Ale pokud bychom měli formulovat přesně, jaké jsou její cíle dnes, čeho Západ svou intervencí dosáhl, co se naopak nepovedlo a kolik to stálo, podtrhlo by to jenom moji úvahu o zbytečnosti české vojenské účasti v Afghánistánu v posledních letech.

Českých vojáků zahynulo v průběhu operace v Afghánistánu celkem šestnáct. Není to mnoho, ale není to málo. Každý z těchto vojáků má rodinu, řada z nich má děti, které nebudou mít oporu ve svém tátovi vlastně až do své dospělosti. Vojákům byly poskytnuty vysoké vojenské pocty. Ale nemohu se zbavit dojmu, že by tito tři chlapci raději žili. Nemohu pochopit ani ty české politiky, kteří blábolí v této situaci o tom, že žádná z účastí armády ČR v zahraničí není zbytečná. Já osobně považuji za zbytečnou nejen akci v Afghánistánu, ale také např. v Mali, kde naši vojáci vytahují horké kaštany z ohně za naše mnohem mocnější a hlavně bohatší spojence z NATO, kteří zavařili před lety situaci v Libyi, což ve svých důsledcích znamenalo přesun islamistických teroristů do Mali a destabilizaci této země.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

ČT a demonstrace

Proč by se zaměstnanci ČT nemohli demonstrovat? Není právo demonstrovat dáno Ústavou, která platí pro každého? A co, že je demonstrace proti rozhodnutí zvolených politiků. To se jako nesmí? A můžete uvést konkrétní příklady, kdy jsou na Déčku vysílány zkreslené informace? My teda Déčko máme zrovna m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Tejc: Odchod těch, kteří nejsou kvalitní, nic jiného

16:04 Ministr Tejc: Odchod těch, kteří nejsou kvalitní, nic jiného

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 24. června 2026 k návrh poslanců vládní koalice na vydání z…