Pekarová Adamová (TOP 09): Chceme zvýšit rodičovský příspěvek už od poloviny roku 2019

09.11.2018 16:47

Poslankyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová navrhuje, aby se rodičovský příspěvek zvýšil na 300 tisíc korun, a to už od poloviny příštího roku. Odklad na rok 2020, který navrhuje vláda, je podle ní zbytečný.

Pekarová Adamová (TOP 09): Chceme zvýšit rodičovský příspěvek už od poloviny roku 2019
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová
reklama

 

„Navrhuji, aby se rodičovský příspěvek zvýšil ze současných 220 tisíc korun na 300 tisíc korun už v prvním pololetí příštího roku, tedy za necelých osm měsíců. Ministerstvo navýšení sice plánuje, ale dle mého názoru neexistuje žádný skutečný důvod, proč by k němu mělo dojít až v lednu 2020,“ říká Markéta Pekarová Adamová.

Pozměňovací návrh k zákonu o státním rozpočtu předložila na jednání sociálního výboru ve čtvrtek, při projednávání rozpočtu se jím budou zabývat všichni poslanci.

„Rodičovský příspěvek se nezvyšoval deset let. Rostou mzdy i ceny. Zrovna měsíční výše rodičovského příspěvku je při nejčastější, tříleté, variantě čerpání hluboko pod minimální mzdou. Záměr vlády navýšit ho o osmdesát tisíc korun na dítě je proto správný, ale není třeba jej oddalovat,“ vysvětluje Markéta Pekarová Adamová.

Rodičovský příspěvek je v současnosti 220 tisíc korun, u dvojčat či vícerčat pak 300 tisíc korun. O tom, jak dlouho a v jaké výši se čerpá, rozhoduje každý rodič sám. Při běžné variantě, kdy se čerpání rozkládá do tří let věku dítěte, tak rodič dostává měsíčně zhruba 7200 korun.

Návrh počítá s přesunutím částky 5,8 miliard korun, která je určena na krytí výpadku ve státním rozpočtu způsobeném nově zavedenými slevami na jízdné pro studenty a seniory.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Černochová (ODS): Náš národ měl vždy řadu hrdých a svobodně uvažujících lidí

20:33 Černochová (ODS): Náš národ měl vždy řadu hrdých a svobodně uvažujících lidí

Projev na 104. schůzi Poslanecké sněmovny 18. června 2021 k senátnímu návrh ústavního zákona, kterým…