Pekarová Adamová (TOP 09): Z odstraňování bariér a prolamování skleněných stropů těží celá společnost

22.04.2024 9:15 | Tisková zpráva

Předsedkyně Poslanecké Sněmovny Markéta Pekarová Adamová se zúčastnila summitu předsedkyň parlamentů zemí EU. V jeho rámci vyzdvihla zejména roli žen v aktuálních ozbrojených konfliktech a potřebu genderově spravedlivějšího zastoupení ve vysoké politice. Setkání, které navazovalo na loňský summit v Praze, se letos ve Španělsku zúčastnilo celkem 18 vrcholných zákonodárkyň. I tentokrát se konalo v předvečer Konference předsedů parlamentů EU.

Pekarová Adamová (TOP 09): Z odstraňování bariér a prolamování skleněných stropů těží celá společnost
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Markéta Pekarová Adamová

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová se zúčastnila pracovního setkání předsedkyň parlamentů zemí EU. To navazovalo na loňský summit stejného formátu, který se z iniciativy paní předsedkyně konal v Praze.

„Většina demokratických společností se dnes potýká s projevy politického radikalismu, populismu a prohlubující se polarizace. Ženy pak v této atmosféře stále více čelí genderově podmíněnému obtěžování i otevřenému násilí. Měly bychom proto využít svůj politický a sociální kapitál, abychom na tyto problémy nejen upozorňovaly, ale přispívaly k jejich řešení. To spočívá jak ve vytváření zákonných nástrojů, tak neformálních podmínek, které ženám pomohou dosáhnout skutečného vlivu na rozhodování o vlastních životech,“ uvedla v rámci svého úvodního vystoupení předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

Summitu ve Španělsku se letos zúčastnilo celkem 18 vrcholných představitelek evropských zákonodárných sborů. Mezi hlavní diskutovaná témata patřila role žen v aktuálních ozbrojených konfliktech či férovější zastoupení žen a mužů ve vysoké politice.

Anketa

Jste rádi, že v USA prošel balík pomoci pro Ukrajinu?

6%
92%
hlasovalo: 27381 lidí

„Spravedlivější zastoupení v politice je klíčem k posílení postavení žen i v dalších oblastech. Je nesporným faktem, že ženy jsou stále nedostatečně zastoupeny na významných rozhodovacích pozicích. Podle nedávné zprávy Meziparlamentní unie tvoří ženy celosvětově méně než 27 % všech zákonodárců. V samotné Evropě pak jde o třetinu. Toto číslo sice pozvolna roste, ale dosažení rovného zastoupení by tímto tempem trvalo desítky let. Abychom toho dosáhli rychleji, musíme intenzivněji pracovat v rámci našich komor i politických stran na systematickém odstraňování stávajících bariér a prolamování skleněných stropů. Musíme aktivně bojovat proti nenávistným projevům a obtěžování namířenému proti političkám a musíme aktivně inspirovat a povzbuzovat další ženy ke vstupu do politiky,“ dodala předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

Společné jednání předsedkyň se konalo v předvečer dvoudenní mezinárodní Konference šéfů parlamentů Evropské unie. Konferenci tradičně hostí země, která ve druhé polovině předešlého roku předsedala Radě EU.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Tomáš Czernin byl položen dotaz

Válka na Ukrajině

Pane senátore, opravdu věříte tomu, že má Ukrajina šanci Rusko porazit, a že ji USA a ostatní budou podporovat do nekonečna? Nechápejte mě špatně, přeji si, aby Ukrajina Rusko porazila, ale myslím, že je to dost nereálná vize. A co mě ještě na vašem komentáři zarazilo je, že v něm vůbec nepíšete o m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Co tím básnířka chtěla říci?, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskusePivník brdský , 22.04.2024 11:14:36

|  6 |  0

Další články z rubriky

Peštová (ANO): Už otevíráme ministerstva úplně pro všechny?

23:08 Peštová (ANO): Už otevíráme ministerstva úplně pro všechny?

Projev na 103. schůzi Poslanecké sněmovny 24. května 2024 k zákonu o státní službě