Peksa (Piráti): Evropský energetický mix bez ruského plynu i bez nadměrné emisní zátěže

15.09.2022 8:39 | Zprávy

Prošla další část balíčku Fit for 55. Podle Peksy to povede k ještě rychlejší nezávislosti na Rusku

Peksa (Piráti): Evropský energetický mix bez ruského plynu i bez nadměrné emisní zátěže
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Mikuláš Peksa

Rychlejší snížení závislosti na ruském plynu a zvýšení energetické účinnosti. S tím přichází směrnice o obnovitelných zdrojích (RED 2) a o energetické účinnosti (EED), které schválili europoslanci. 

Oba předpisy jsou součástí klimatického balíčku Fit for 55 a reagují také na válku na Ukrajině. Podle pirátského europoslance Mikuláše Peksy se díky pravidlům obejde evropský energetický mix bez ruského plynu i bez nadměrné emisní zátěže. Usnadní se také nástup komunitní energetiky nebo syntetických paliv.

„Skoro všechny evropské státy už z obnovitelných zdrojů vyrábí víc energie, než kolik původně plánovaly. Dohodli jsme se, že navýšíme podíl obnovitelných zdrojů na celkové energetické spotřebě na 45 % a zároveň investujeme do technologické modernizace, která zvýší energetickou účinnost například v průmyslu nebo ve vytápění budov. Díky tomu bude možné snížit naši závislost na ruském plynu ještě mnohem rychleji než v roce 2030,” říká Peksa.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Marek Výborný byl položen dotaz

Dotace

Prý chcete po Agrofertu vymáhat dotace, které získal, když byl Babiš ve vládě. Proč až teď před volbami? A co by mě zajímalo více, kdo a jakou odpovědnost ponese za přidělení těch dotací, které jestli to chápu dobře, byli přiděleny nezákonně? A hlavně, co hodláte s těmi penězi případně udělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Lipavský: Ruské ambice nekončí na východní Ukrajině

6:23 Ministr Lipavský: Ruské ambice nekončí na východní Ukrajině

V Černínském paláci se uskutečnila pravidelná výroční porada vedoucích našich zastupitelských úřadů …