Peksa (Piráti): Nekonečné odklikávání souhlasů skončí

21.01.2022 9:09 | Tisková zpráva

Europoslanci schválili revoluční pravidla na Internetu, proti povinné identifikaci se postavili Piráti.

Peksa (Piráti): Nekonečné odklikávání souhlasů skončí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Mikuláš Peksa

Do revolučních pravidel na Internetu se i přes nesouhlas pirátských europoslanců dostala povinná identifikace některých uživatelů. Při nahrávání jakéhokoliv obsahu na stránky pro dospělé se budou muset lidé prokazovat e-mailem i telefonním číslem. To může podle Pirátů i neziskových organizací ohrozit bezpečí sexuálních pracovníků. Své údaje budou muset vyplňovat i lidé komentující tato videa.

“Většina sexuálních pracovnic jsou matky. Jejich rodina často netuší, čím se živí. I kvůli pandemii se jich celá řada přesunula na Internet. Kvůli novým pravidlům ale teď budou mít ještě větší strach z prozrazení či vydírání. Přitom povinnost identifikace nijak neřeší problém tzv. porna z pomsty. Stále existuje například možnost použít anonymní SIM kartu,” popisuje neduhy aktu o digitálních službách europoslanec Marcel Kolaja. Ten kritizoval totožné ustanovení již v minulosti, kdy se dostalo do zprávy o kybernetické bezpečnosti. I tentokrát tak Piráti hlasovali proti.

Do návrhu se také dostal problematický bod umožňující úřadům smazat jakýkoliv obsah i přeshraničně. Postačí, aby byl v rozporu s národním právem. “Například Viktor Orbán tak bude moci rozhodovat o smazání jakéhokoliv obsahu, který kritizuje jeho vládu a to na základě vlastních právních předpisů. K mazání bude docházet i bez soudních příkazů a uživatelé na to nebudou upozorněni dopředu,” kritizuje europoslanec Mikuláš Peksa, který se na návrhu podílel jako zpravodaj pro stanovisko výboru pro hospodářství

Anketa

Znali jste někoho, kdo umřel na covid-19?

47%
53%
hlasovalo: 26726 lidí

Na druhou stranu se podle něj Pirátům podařilo do návrhu protlačit i několik úspěšných bodů. “Nově budou moci uživatelé jedním kliknutím v prohlížeči zakázat všem webovým stránkám používat cílenou reklamu, která využívá jejich osobních údajů. Skončí tak nekonečné odklikávání souhlasů,” popisuje Peksa. “Platformy také nebudou muset povinně filtrovat jakýkoliv obsah při nahrávání. Zároveň ale bude existovat mechanismus, díky kterému budou moci lidé nahlašovat závadné či nelegální příspěvky,” vysvětluje.

I díky pirátským europoslancům se na digitální trhy vrátí konkurence. “Velké platformy budou muset poskytnout svoje rozhraní tak aby byli propojitelné s jinými. Pro uživatele to znamená, že bude moci sdílet obsah přes jakoukoliv sociální síť a nebude nucen zůstávat na té, která například nevhodně zneužívá jeho osobní data,” dodává Peksa.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Kdo nese odpovědnost za situaci v Praze? Vláda nebo Vy?

Jako primátora se vás ptám. Jak je možné, že se v jiných krajíc řeší, zda mají pro uprchlíky kapacity (ubytovací, zdravotní, sociální, práci…),v Praze toto evidentně nikdo neřešil, nikdo se lidí neptal. Víte mě to přijde tak, že hlavně pažané jsou solidární hodně, ale zbytek republiky méně a ze všeh...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Stanjura: Naše vláda postupuje jako tým

13:39 Ministr Stanjura: Naše vláda postupuje jako tým

Projev na 25. schůzi Senátu 18. května 2022 k zákonu o daních z příjmů