Peksa (Piráti): Směrnice Evropského parlamentu přímo ohrožuje svobodu internetu

10.09.2018 19:06 | Zprávy
autor: PV

Již tuto středu rozhodne Evropský parlament o budoucnosti svobodného internetu.

Peksa (Piráti): Směrnice Evropského parlamentu přímo ohrožuje svobodu internetu
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pirátská vlajka

Ve středu 12. září 2018 bude Evropský parlament hlasovat o finální podobě nové směrnice o autorském právu na jednotném digitálním trhu. Česká pirátská strana na úskalí směrnice a její problematické články 11 a 13 dlouhodobě upozorňuje. Proti směrnici se postavili také zástupci Wikipedie, Electronic Frontier Foundations a Piráti po celé Evropě.

„Skutečně velké problémy představují články 11 a 13. Článek 11 zavádí daň z odkazu, kterou se snaží vydavatelské domy získat dodatečné příjmy na základě modelu, který už v Německu a Španělsku zcela selhal. Článek 13 je pak jednoznačně nebezpečný – v důsledku přenáší odpovědnost na poskytovatele služeb natolik silně, že budou muset zavést automatizované upload filtry. Ty nejenže přímo ohrožují svobodu internetu, ale jejich nasazení je ekonomicky a technologicky velmi náročné a jen upevní pozici technologických gigantů. Je to řešení, které významně zasáhne také jednotlivé občany a internet jako takový. V důsledku ublíží i vydavatelům, kteří tolik bojují za jeho prosazení,“ uvádí Mikuláš Peksa, místopředseda sněmovního Výboru pro evropské záležitosti.

„Vítám snahu sjednotit digitální trh v Evropě, nesmí se to ale stát za každou cenu. Hrozeb vnímám více než jen články 11 a 13. Upozornit by se dalo i na články 3 a 4: příliš přísná varianta článku 3 by v rámci ochrany autorských práv mohla výrazně poškodit výzkum umělé inteligence, článek 4 může omezit využití autorských děl ve vzdělávání,“ říká poslankyně Lenka Kozlová.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinští žáci ve školách

Jaké řešení navrhujete? To nemají chodit do školy? To je asi nesmysl, který by se mohl nevyplatit, když tu pak zůstanou a budeme tu mít negramotné lidi, navíc by pak rodiče nemohli ani pracovat, kdyby je museli hlídat a žádali by o dávky…

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Farský (STAN): Rekordní vedra zabíjejí lidi po celé Evropě

7:04 Farský (STAN): Rekordní vedra zabíjejí lidi po celé Evropě

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k vlně veder, která sužují Evropu.