Piráti: Ceníme si kulturního dědictví a aktivně se zapojujeme do jejich ochrany

19.10.2013 15:54 | Zprávy

Umění je nenahraditelným zdrojem svobodné kultury. Možnost inspirovat se, kopírovat a dále rozvíjet to, co doba zanechala v architektuře, hudbě, malbě či divadle, je dnes dostupná miliardám lidí.

Piráti: Ceníme si kulturního dědictví a aktivně se zapojujeme do jejich ochrany
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká pirátská strana - ilustrační foto

Odborná a systematická péče o odkazy kulturního dědictví, jejich zachovávání a zpřístupnění každému považují Piráti za jedno z nejdůležitějších poslání moderní společnosti.

Současný trend je však spíše opačný: péče o kulturní dědictví v České Republice selhává. Jestliže dřívějším důvodem tohoto selhání byly důvody náboženské či ideologické, dnes jde především o důvody komerční. Piráti se aktivně zapojili např. do protestů proti bourání domu č. 47 (Kozákův dům) na Václavském náměstí v Praze a patří mezi iniciátory petičního výboru za zachování módního domu Ostravica-Textilia v městské památkové zóně v Ostravě.

Piráti chtějí například prosazovat, aby odborná vyjádření Národního památkového ústavu byla pro orgány státní správy závazná, či zavést kvalifikační požadavky v oboru památkové péče na zaměstnance úřadů zodpovědných za její naplňování. Chtějí vytvořit koncept systematické a dlouhodobé péče o kulturní památky, která by se například díky moderním technologiím mohla efektivně opírat o dobrovolnickou práci. Prosazují zároveň možnost efektivního dohledu orgánů státní správy nad stavem památek a dodržovaní povinnosti vlastníka památky. Z dlouhodobého hlediska chtějí Piráti podnítit takové společenské prostředí, ve kterém vlastnictví zavazuje a motivuje tak vlastníka k odpovědné péči.

V případě veřejných staveb a staveb významně ovlivňujících charakter veřejného prostředí Piráti požadují architektonické soutěže jako nezbytný standard.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

ČT a demonstrace

Proč by se zaměstnanci ČT nemohli demonstrovat? Není právo demonstrovat dáno Ústavou, která platí pro každého? A co, že je demonstrace proti rozhodnutí zvolených politiků. To se jako nesmí? A můžete uvést konkrétní příklady, kdy jsou na Déčku vysílány zkreslené informace? My teda Déčko máme zrovna m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Tejc: Odchod těch, kteří nejsou kvalitní, nic jiného

16:04 Ministr Tejc: Odchod těch, kteří nejsou kvalitní, nic jiného

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 24. června 2026 k návrh poslanců vládní koalice na vydání z…