Piráti: Ceny energií zkrotíme jedině společně, řešením jsou i obnovitelné zdroje

29.10.2021 19:57 | Tisková zpráva
autor: PV

Společné nákupy plynu, přímá pomoc ohroženým ale také větší důraz na obnovitelné zdroje a diverzifikaci. To je ve zkratce podle pirátských europoslanců řešení aktuální krize kolem vysokých cen energií. Roste hlavně cena plynu, která ovlivňuje cenu elektřiny. Změna legislativy ohledně emisních povolenek podle europoslanců rychlý efekt nepřinese.

Piráti: Ceny energií zkrotíme jedině společně, řešením jsou i obnovitelné zdroje
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pirátská vlajka

„Je nutné si uvědomit, že cenu elektřiny ovlivňují emisní povolenky maximálně z 10 %. Zbytek ceny je způsobem prudkým nárůstem ceny plynu. Ten zdražuje globálně hlavně kvůli chaotické obnově průmyslové výroby a to zejména na asijských trzích. Evropští dodavatelé zareagovali pozdě, což se projevuje prudkým růstem cen pro spotřebitele,“ vysvětluje pirátský europoslanec Mikuláš Peksa, který se tématu věnuje ve výboru pro průmysl, výzkum a energetiku.

Europoslankyně Markéta Gregorová upozorňuje na rizikovou pozici Evropské unie, která je teď v podstatě závislá na dodávkách plynu, s tím že velký podíl má ruský plyn. „Rusko využívá suroviny jako styl své zahraniční politiky a určitou formu svého nátlaku. I proto je potřeba z dlouhodobého hlediska omezit naší závislost na dovozovém plynu tím, že budeme mít diverzifikovat své zdroje, a také se zaměříme na dostatek vlastních, čistých zdrojů energie,“ říká Gregorová.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kolovratník (ANO): Na NATO má jet vláda, ne lídr opozice

4:32 Kolovratník (ANO): Na NATO má jet vláda, ne lídr opozice

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k summitu NATO v Ankaře.