Piráti: Obavy europoslanců z vítězství ultrakonzervativní krajní pravice v Itálii

27.09.2022 13:57 | Tisková zpráva

Výsledky italských parlamentních voleb jsou dle pirátských europoslanců důvodem k znepokojení. Vítězství ultrakonzervativní krajní pravice může podle nich předznamenávat ohrožení občanských práv některých skupin. Předvolební výroky navíc podle Pirátů naznačují, že by mohla Itálie nyní polevit v podpoře Ukrajině.

Piráti: Obavy europoslanců z vítězství ultrakonzervativní krajní pravice v Itálii
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pirátská vlajka

„Myslím, že nejen Italové, ale i zbytek Evropy se bude ostražitě dívat, zda nedojde například k omezení práva žen na bezpečné interrupce,“ obává se europoslanec a kvestor Evropského parlamentu Marcel Kolaja a naráží na ultrakonzervativní složení budoucí vlády. „Vítězství Meloni je zlou zprávou také pro práva LGBT+ osob v Itálii. Těm všem musíme nyní vzkázat, že se v následujícím období mohou spolehnout na naši podporu," slibuje pirátská europoslankyně Markéta Gregorová.

Europoslanci se také obávají možné změny postoje k válce na Ukrajině. „Výroky předsedy strany Vzůru Itálie Silvia Berlusconiho, který se zastával Vladmira Putina, mě upřímně děsí. Bojím se, že jeho angažmá v nové italské vládě může ohrozit dosavadní evropskou podporu Ukrajině,“ říká Kolaja.

Gregorová se také pozastavuje nad dnešní gratulací na Twitteru od premiéra Petra Fialy. „Od premiéra Fialy, titulovaného politologa, bych čekala víc obezřetnosti, než obsahuje jeho otevřená veřejná gratulace. Pokud dokážeme odsoudit stalinistické symboly u českých komunistů, nechápu, jak nám může unikat italský fašismus. Když vidím jejího frakčního kolegu Jana Zahradila, jak dělá z Meloni ‚vycházející hvězdu‘, má to zvláštní pachuť. Hnutí má dlouhodobě problém s členy, kteří otevřeně inklinují k fašismu. Sama Meloni si hraje s mussolinovskou symbolikou a slogany,“ uzvavírá pirátská europoslankyně Markéta Gregorová.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

To je ta vaše podpora firmám?

Vybírat od nich za poplatky pro veřejnoprávní média? Myslíte, že lidé chodí do práce poslouchat rádio nebo se dívat na tv?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šmarda (SOCDEM): Takže tvrdá reforma, tvrdá data

18:09 Šmarda (SOCDEM): Takže tvrdá reforma, tvrdá data

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k důchodové reformě