Piráti: V české verzi směrnice o autorských právech chybí ochrana svobody projevu i parodií

17.09.2020 17:31 | Zprávy

Kontroverzní evropská směrnice o autorském právu, která v článku 17 (dříve 13) zavádí automatizované filtrování a mazání obsahu na internetu, byla schválena v létě 2019. Nyní je na jednotlivých státech, jakým způsobem ji začlení do své legislativy. Pro tento účel probíhají veřejné konzultace na české i na evropské úrovni.

Piráti: V české verzi směrnice o autorských právech chybí ochrana svobody projevu i parodií
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ondřej Profant

Pirátský poslanec Ondřej Profant upozorňuje na to, že Česko ve své verzi návrhu nedostatečně zohledňuje právo na svobodu projevu a obecně upřednostňuje zájmy majitelů autorských práv. Žádá proto nápravu.

Ministerstvo kultury, které implementaci směrnice připravuje, svolává konzultace na národní úrovni. V pracovní verzi českého legislativního návrhu však chybí dvě důležité pojistky pro uživatele, které jsou obsažené přímo v textu směrnice: ochrana výjimek před smazáním a zakázání plošného dohledu. „I když se směrnicí nesouhlasíme, respektovali jsme postoj ministerstva do textu směrnice zasahovat co nejméně a v podstatě ji jen ‚překlopit' do našeho autorského zákona. Zatímco však práva držitelů autorských práv jsou ošetřena opravdu důsledně, z návrhu implementace vypadly pojistky chránící svobodu projevu uživatelů. Zejména jde o ‚právo nebýt smazán' v případě, že je chráněné dílo použito například pro účely recenze nebo karikatury. Dále chybí zákaz obecné povinnosti v oblasti dohledu. Ze strany ministerstva jde nicméně jen o pracovní verzi, věřím tedy, že naše připomínky budou do finální verze zapracovány,” komentuje Profant.

„Výhrady mám i k průběhu konzultací, ke článku 17 totiž proběhlo jen jedno ústní setkání. I když jsem byl náměstkyní písemně ujištěn, že budou ústní konzultace po pominutí koronakrize obnoveny, nestalo se tak. Místo toho proběhly konzultace jen písemně, kdy jsme na vyjádření dostali velmi šibeniční termíny. Kromě toho neměli stakeholdeři k dispozici dopadovou analýzu, která vzniká až souběžně s návrhem implementace,” dodává Profant.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

hypotéky

Na jaké výši plánujete zastropování hypotečních úvěrů? A máte taky plán, jak vlastní bydlení zlevnit a zpřístupnit i lidem, co nevydělávají statisíce měsíčně? Protože těch je většina

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Procházková (ANO): Jinde hází miliony vidlemi a tady škrtí

23:08 Procházková (ANO): Jinde hází miliony vidlemi a tady škrtí

Projev na 12. schůzi Senátu 3. července 2025 k školskému zákonu