Piráti prosadili ve Sněmovně část opatření proti koronaviru

30.10.2020 22:02

Piráti dnes prosadili ve Sněmovně řadu opatření, která mají zlepšit epidemiologickou situaci a podpoří občany i firmy. Pirátské návrhy například pomohou situaci ve školství - vláda podle nich musí připravit jasný a srozumitelný plán, kdy a jak se žáci vrátí do lavic a jak to bude přesně probíhat.

Piráti prosadili ve Sněmovně část opatření proti koronaviru
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pirátská vlajka
reklama

Stát také má zajistit péči o malé děti klíčových školských pracovníků. Prošel rovněž návrh na efektivnější zapojení expertů, dobrovolníků či studentů do zdravotní péče. Poslanci souhlasili i s body požadujícími zlepšení digitalizace úřadů, aby se komunikovalo s občany emailem či telefonicky a zavedení práce z domu pro státní úředníky. Tato schválená usnesení jsou pro vládu závazná a měla by je co nejrychleji zavést do praxe.

Anketa

Zaslouží si herec Josef Dvořák státní vyznamenání?

88%
12%
hlasovalo: 17645 lidí

„Podařilo se nám dnes vyjednat, aby byl nouzový stav pouze do 20. listopadu, a Sněmovna měla tak lepší kontrolu nad kroky vlády. Prosadili jsme také, že nám vláda předloží před koncem prodlouženého nouzového stavu podrobný report, jaký navrhuje další postup a jak vyhodnocuje dosavadní opatření. Sněmovnou prošly i naše důležité návrhy směřující například k zapojení maximálního počtu odborníků do zdravotní péče či k jednotnému portálu pro registraci dobrovolníků. Důležitá je také podpora pořízení oxygenových koncentrátorů a zdravotních odsávaček do domovů pro seniory, aby mohli staří lidé v případě lehkého průběhu koronaviru zůstávat tam, kde jsou zvyklí,“ uvedla první místopředsedkyně Olga Richterová s tím, že prošlo rovněž doporučení, aby vláda jasně nastavila kritéria, na jejichž základě bude obnoven provoz škol a školských zařízení. „Všechny informace pro rodiny, žáky i učitele navíc má kabinet sdělovat opravdu s předstihem, aby se na ně mohli všichni připravit,“ dodala Richterová.

„Prošel také například celý náš blok s návrhy k digitalizaci, bylo přijato šest našich záměrů. Tedy poskytnout datové zprávy v datových schránkách zdarma i pro soukromoprávní komunikaci, podpořit možnost občanů komunikovat s veřejnou správou telefonicky nebo emailem, nahradit některé požadované listiny čestným prohlášením, zavést v maximální možné míře práci z domova ve státní správě. Sněmovna podpořila i návrh preferovat příjem a oběh digitálních dokumentů před listinnými a jejich skeny, uspíšit aplikaci zákona o právu na digitální službu, zejména práva na zápis kontaktního údaje (telefon a email), a využívat tyto údaje při komunikaci s občany,“ dodal pirátský poslanec Ondřej Profant.

Plné znění usnesení naleznete ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vinklátová (SLK): Regionální výrobci jsou pilní jako včelky

21:15 Vinklátová (SLK): Regionální výrobci jsou pilní jako včelky

Blíží se Vánoce a s nimi i výroba perníčků, vánočního cukroví, pití čaje nebo punče a zapalování sví…