Polčák (TOP 09): Rada Evropy odsoudila agresi. Pozastavila hlasovací práva Rusku

10.04.2014 15:28

Rada Evropy po včerejším odsouzení Ruska za anexi Krymu dnes dočasně pozastavila Ruské federaci hlasovací práva v Radě Evropy.

Polčák (TOP 09): Rada Evropy odsoudila agresi. Pozastavila hlasovací práva Rusku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stanislav Polčák

K zásadnímu rozhodnutí evropského parlamentního shromáždění přiměl návrh více než 50 poslanců napříč zeměmi a politickým spektrem, kteří za ČR taktéž navrhli zástupci za TOP 09 a Starosty Stanislav Polčák a Gabriela Pecková.

Rusko má podle rozhodnutí parlamentu RE pozastavena hlasovací práva v zásadních orgánech Rady Evropy do konce roku. Může však v orgánech diskutovat.

"Poslali jsme jasný vzkaz ruskému agresorovi, že hrubé porušování mezinárodního práva nezůstane bez odpovědi. Rada Evropy zvolila dokonce tvrdší postup než Evropská unie, což vyvolává oprávněné otázky, zda je Unie dostatečně schopna hájit mír a mezinárodní právo v Evropě,“ uvedl bezprostředně po hlasování poslanec Polčák.

Bohužel česká delegace v této věci nebyla jednotná. Návrh tvrdších sankcí nepodpořili poslanci za ČSSD. „Především postoj kolegyně Váhalové jakožto vedoucí české delegace je pro mne zklamáním. Byla jednou z mála vystupujících, kdo se přímo zastal zachování ruských práv v Radě Evropy. Je šokující o to víc, že kandiduje v nadcházejících evropských volbách,“ podotkl Polčák s tím, že občané ČR by měli do Evropského parlamentu vyslat zástupce, kteří budou hájit lidská práva a mezinárodní právo. Polčák ale zároveň ocenil, že na rozdíl od poslanců za ČSSD senátoři za tutéž stranu tvrdší sankce proti Rusko podpořili.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: TOP 09

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Dienstbier: Došlo by k dílčím nesnázím

22:27 Senátor Dienstbier: Došlo by k dílčím nesnázím

Projev na 35. schůzi Poslanecké sněmovny 15. října 2019 k návrhu zákona, kterým se mění některé zák…