Poslankyně Váhalová se stala členkou Byra PS Rady Evropy

15.07.2016 11:59

Od června 2016 má Česká republika opět zástupce v Byru Parlamentního shromáždění Rady Evropy, když do této prestižní funkce byla jmenována Dana Váhalová, vedoucí Stálé delegace Parlamentu do Parlamentního shromáždění Rady Evropy (PS RE).

Poslankyně Váhalová se stala členkou Byra PS Rady Evropy
Foto: facebook
Popisek: Poslankyně za ČSSD Dana Váhalová

Byro Parlamentního shromáždění Rady Evropy se skládá z místopředsedů PS RE, předsedů politických skupin nebo jejich zástupců, dále předsedů jednotlivých výborů PS RE. Předsednictvo odpovídá za koordinaci činnosti shromáždění a jeho výborů, pomáhá předsedovi při jeho funkci a vedení vnějších vztahů shromáždění. Předsednictvo připravuje pořad jednání PS RE, které je následně schvalováno samotným shromážděním. Přiděluje jednotlivé návrhy konkrétním výborům, posuzuje petice, jmenuje zástupce PS RE pro různé akce. Rozhoduje o tom, zda zahájit monitorování členských států v případě, že se domnívá, že dochází k porušování jejich závazků. Toto rozhodování podléhá schválení PS RE.

Rada Evropy (RE) byla založena 5. května 1949 a skládá se z Výboru ministrů s exekutivní pravomocí a Parlamentního shromáždění s funkcí poradní. Hlavní cíl činnosti Rady Evropy je zajištění fungování právního státu, hledání východisek k aktuálním společenským problémům, ochrana pluralitní demokracie, lidských práv, podpora uvědomování a zhodnocování evropské kulturní identity a pomoc zemím střední a východní Evropy v zavádění demokratických politických reforem.

Parlamentní shromáždění RE (PS RE) tvoří poslanci ze 46 členských zemí, kteří jsou voleni nebo určováni svými národními parlamenty. Počet míst přidělený dané zemi vychází z počtu obyvatel a členové delegace by měli zastupovat vládní i opoziční strany.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Vystrčil: Přibude další posuzování různých žádostí, a tím se zvýší korupční potenciál

16:32 Senátor Vystrčil: Přibude další posuzování různých žádostí, a tím se zvýší korupční potenciál

Projev na 15. schůzi Senátu dne 29. 1. 2020, k návrhu změny o Státním fondu rozvoje bydlení.