Praha 5: Komunitní centra Prádelna a Louka připravila bohatý letní program pro děti i seniory

22.06.2020 9:14

„Po zcela bezprecedentní situaci, kdy byl život celé společnosti z důvodu pandemie ochromen, nastává návrat do života a komunitní centra Prádelna a Louka jako potvrzení tohoto faktu chystají jako každý rok bohatý prázdninový program,“ uvádí radní JUDr. Petr Lachnit.

Praha 5: Komunitní centra Prádelna a Louka připravila bohatý letní program pro děti i seniory
Foto: Praha 5
Popisek: Komunitní centrum Prádelna
reklama

Obě komunitní centra připravila na prázdninové měsíce speciální letní program, jehož součástí jsou originální příměstské tábory pro děti a mládež a atraktivní program pro seniory. Ten bude sestávat především z celodenních poznávacích výletů, vycházek a také setkávání s tvořením nebo letní internetové kavárny či mezigenerační čajovny.

Komunitní centrum Prádelna v Holečkově ulici zahajuje svůj program “Léto s KC Prádelna 2020” sérií příměstských táborů pro děti a mládež, které nabídnou pestrý a zajímavý program pro různorodé skupiny dětí. Začátek prázdnin zahájí Summer Talent Camp, následovat bude příměstský tábor Centra Robinson Staň se superhrdinou, kde se v dobrodružném programu děti přidají ke svým oblíbeným komiksovým hrdinům a vyrazí s nimi do akce. Konec července patří příměstskému táboru pro předškoláky a děti prvního stupně ZŠ, který bude plný zkoumání a experimentování pod vedením lektorů z Veselá věda.

V srpnu pak proběhnou hned tři turnusy Letního muzikálového příměstského tábora s angličtinou, který pořádá organizace Veselý příměšťák. Přirozenou součástí táborů je angličtina - s dětmi lektoři nacvičují anglické písničky, angličtinu zapojují do výkladu i dalších aktivit. Letošní program doplní tematický výlet, kterým bude návštěva divadla. Ale ne ledajaká! Děti se kouknou do zákulisí na přípravu představení, aby načerpaly inspiraci na své vlastní vystoupení. Závěr týdne patří oblíbenému představení, které je odměnou jak pro rodiče, tak hlavně pro děti.

Podstatná část programu je ale samozřejmě zaměřena na seniory, kteří tvoří většinu pravidelných návštěvníků komunitního centra v průběhu celého roku. Prostor pro setkání nebo popovídání s přáteli poskytne stejně jako loni speciální Letní Staropramen iKavárna, která, jak název napovídá, nabídne mj. ochutnávku osvěžujících nápojů z produkce Pivovarů Staropramen - stálého podporovatele komunitního centra, za což velmi děkujeme. Stejně jako v průběhu celého roku budou v rámci iKavárny k dispozici počítače s připojením na internet, což představuje ideální příležitost k přečtení aktuálního zpravodajství, kontrole e-mailů nebo prohlídce fotografií z dovolené. Zároveň si budou moci senioři ve vybraných dnech v centru zahrát stolní tenis nebo na přilehlém hřišti pétanque.

V úterý 4. srpna se otevře Letní knižní Freeshop, kam si mohou návštěvníci přijít zdarma vybrat knihu z nakladatelství Czech New Center, a. s., stejně jako přinést své přečtené knihy a vyměnit je za jiné, popř. darovat dalším čtenářům. Letní knihkupectví mohou zájemci navštívit od 11 do 14 hodin.

Anketa

Vadí vám údajný střet zájmů Andreje Babiše?

9%
91%
hlasovalo: 16382 lidí

Asi nejoblíbější součást letního programu však tvoří celodenní poznávací výlety SENzačních SENiorů z Komunitního centra Prádelna mimo Prahu. Letos se senioři díky zapojení komunitního centra do projektu Podpory komunitního života na Praze 5 vydají na čtyři výlety autobusem - do průhonické dendrologické zahrady na výstavu lilií, a hned poté přejedou do svíčkárny Rodas v Šestajovicích, kde kromě prohlídky továrny na strojovou výrobu svíček mohou sami vyrábět, zdobit a tvořit svíčky, mýdla, koupelové soli, voskové pastelky a čokolády. Další výlet povede na Dobříš, kde si senioři prohlédnou nejzajímavější místa města, zámek i zámecké zahrady. Následující výlet seznámí seniory s městem Sázava a samozřejmě součástí bude také prohlídka kláštera se zahradou. Poslední výlet zavede seniory do lázní Kyselka v Bílině, po jejichž prohlídce ještě navštíví s průvodcem město Teplice.

Specialitou letošního letního programu jsou také vycházky a exkurze po Praze. Účastníci absolvují netradiční procházky po Starém i Novém Městě pod vedením kvalifikovaného průvodce, navštíví největší medúzárium v Evropě a již tradičně podniknou exkurzi do pivovaru Staropramen.

Velmi zajímavé vycházky budou dominovat také letnímu programu Komunitního centra Louka. To na léto naplánovalo několik vycházek do přírody, spojených s kresbou v plenéru, a především bude probíhat vycházkový Cyklus po stopách českých architektů, kde budou účastníci kromě dalšího objevovat i zajímavá místa Prahy. Chybět nebude Mezigenerační iČajovna, tradiční setkávání s letním tvořením, kdy si návštěvníci vytvoří např. letní věnec, a chystá se mezigenerační workshop na výrobu loutek a maňáska, tzv. Living Puppet, který bude v září předán dětem do jesliček Hřebenka.

Veškeré aktivity obou komunitních center budou probíhat za zpřísněných hygienických podmínek dle aktuálních nařízení MZ a MPSV, kapacita všech akcí je omezena a účastníci musí být předem přihlášeni.

“Vítám, že po přerušení provozu komunitních center tato již opět fungují, a na letní měsíce připravila dokonce ještě bohatší program nežli obvykle. Celodenní poznávací výlety i různé vycházky a exkurze po Praze patří mezi seniory k nejžádanějším aktivitám a tvoří již tradičně páteř letního programu. Letos jsou snad ještě lákavější, neboť to bude příležitost konečně si po dlouhé době plně vydechnout, opustit svoje domovy, setkat se s přáteli, a tím snad definitivně ukončit stresující stav nedobrovolné, ale nutné izolace, v které senioři po dobu pandemie pobývali. Samozřejmostí je dodržování všech nařízení a pokynů dle aktuální situace, nicméně pevně věřím, že ta se bude jenom zlepšovat a všichni si výlety i ostatní aktivity naplno užijí. Podobný optimismus konečně pozoruji u všech seniorů, kteří netrpělivě vyhlíželi obnovení provozu svých komunitních center a nadšeni přivítali představení letního programu. Jejich zájem konečně potvrzuje i fakt, že všechny akce letního programu jsou takřka plně obsazeny. Je zkrátka vidět, že aktivní senioři z Prahy 5, kteří vytvořili živé a fungující komunity kolem našich center, představují skutečně ty pravé SENzační SENiory, hodné tohoto označení,” říká JUDr. Petr Lachnit, radní MČ Praha 5, který kromě jiného podporuje neformální seniorské komunity.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Vytvoříme pandemickou krizi a následně vás ochráníme

9:41 Vích (SPD): Vytvoříme pandemickou krizi a následně vás ochráníme

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) míní, že vývoj pandemie koronaviru je tak vážný, že nastal čas max…