Premiér Babiš: Novavax chce vyrábět dvě miliardy vakcín proti koronaviru, z toho miliardu u nás

25. 8. 2020 16:23

Předseda vlády Andrej Babiš společně s vládním zmocněncem pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Romanem Prymulou a velvyslancem USA v ČR Stephenem Kingem navštívili v úterý 25. srpna výrobní závod Praha Vaccines, kterou v květnu tohoto roku koupila americká společnost NOVAVAX.

Premiér Babiš: Novavax chce vyrábět dvě miliardy vakcín proti koronaviru, z toho miliardu u nás
Foto: repro FB, tan
Popisek: Andrej Babiš
reklama

Ve středočeském výrobním závodu se bude vyrábět jedna složka vakcíny proti koronaviru. Výroba by měla začít roku 2021, přičemž výrobní kapacita bude dosahovat až 1 miliardu vakcinačních dávek ročně.

„Jsem velice rád, že se tady potkávám s panem prezidentem Erckem z globální firmy Novavax, který mi oznámil velice dobrou zprávu, že firma Novavax chce globálně vyrábět dvě miliardy dávek vakcín proti koronaviru. Z toho miliardu chce vyrábět tady u nás v České republice,“ řekl po prohlídce premiér Babiš.

Společnost NOVAVAX zahájila v květnu první část klinických testů své kandidátské vakcíny, které probíhaly v Austrálii. Úspěšné výsledky testování první části, vyhodnocující schopnost vyvolat imunogenicitu a bezpečnost možné protilátky, posouvají nyní kandidátskou vakcínu do druhé části.

„Tato vakcína vychází z proteinu, který není nijak infekční. To znamená, že tady se nepracuje s živým virem, pouze je tady nosič, kterým je hmyzí virus, nemůže nakazit nikoho. V tom chci zdůraznit, že pro naše obyvatelstvo je naprosto nulové riziko," doplnil vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula.

Závod Praha Vaccines (nově Novavax CZ) byl založen po první světové válce. V současnosti disponuje nejmodernějším výrobní zařízení na výrobu a testování vakcín a biologických látek. Má vysokou úroveň biologického zabezpečení V rámci akvizice Praha Vaccines a následného rebrandingu se k Novavaxu připojilo přibližně 150 zaměstnanců se zkušenostmi s výrobou vakcín.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Primátor Svoboda: Na Plavskou se vracejí řidiči i cyklisté

22:24 Primátor Svoboda: Na Plavskou se vracejí řidiči i cyklisté

Kompletní rekonstrukce frekventované komunikace Plavská v úseku od ulice Jaselská po Nové Roudné byl…