Premiér Babiš: Utrpení pejsků v množírnách definitivně skončí

10.02.2019 17:07

Komentář na facebookovém profilu k novele zákona proti týrání zvířat

Premiér Babiš: Utrpení pejsků v množírnách definitivně skončí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš

Psal jsem vám minulý týden, že s tím pohneme. Hned potom jsem seděl s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem a chystáme novelu zákona proti týrání zvířat. Platnou nejpozději od začátku příštího roku.

Kdo bude pokračovat v týrání psů včetně štěňat, aby je pak prodával někde na benzínce, bude mít vážný problém.

Vlastně nechápu, jak můžou takoví lidi existovat. Sám mám doma tříměsíční štěně německého ovčáka, které jsem vám minule ukazoval, jmenuje se Tango. A taky máme zlatého retrívra Ellu. Předtím jsme měli dalšího německého ovčáka Maxe. Bohužel nás opustil před dvěma roky. Rád na něj vzpomínám.

Zpátky k zákonu proti týrání. Když se do něčeho pustím, tak chci, aby to bylo udělané pořádně a mělo reálný dopad. Proto jsem se potkal i s ministrem zemědělství, aby naše novela zákona měla všechny náležitosti. Nejde jen o to, že zvýšíme tresty za týrání, ale že naše novela přesně říká, co musí chovatelé dodržovat. Třeba, že budou muset získat povolení a licenci a nahlásit všechny feny, které chovají. Doteď to museli dělat ti, kteří mají pět a víc fen – a takových chovatelů máme v Česku oficiálně asi 900. A my uvažujeme, že to snížíme tak, aby to bylo od tří fen nahoru. Taky zavedeme povinnost pro chovatele, aby každá fena měla evidenční list, ve kterém bude počet narozených a odchovaných štěňat, jejich zdravotní stav, záznam o úhynu. Veterináři dostanou větší kompetence a bude se jim snadněji spolupracovat s policií. V rámci naší novely řešíme i problematiku útulků.

Ti, co množí a chovají psy v krutých podmínkách, jsou normální grázlové.

Je celkem jasné, že ze svého pokoutného „byznysu“ ani neodvádí daně. Podle odhadů jen 30 procent pejsků, kteří se v množírnách narodí, zůstává v Česku. S ostatními se kšeftuje v zahraničí. Určitě to je pro některé lidi zlatý důl. Posvítíme si na ně.

Pomoct může i každý z vás. Nejen tak, že nebudete tolerovat týrání zvířat ve svém okolí a nahlásíte to na policii, ale i třeba tím, že když si budete kupovat pejska, půjdete se nejdřív k chovateli podívat a ověříte si, v jakých podmínkách se štěně narodilo a vyrůstalo.

Každopádně vám všem, kterým není osud psů lhostejný, mockrát ze srdce děkuju.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Výbor hnutí ANO schválil konečnou podobu kandidátních listin do říjnových voleb

22:17 Výbor hnutí ANO schválil konečnou podobu kandidátních listin do říjnových voleb

Celorepublikový výbor hnutí ANO na svém jednání minulý týden schválil kandidátní listiny k nadcházej…