Premiér Sobotka: Schválená koncepce pomůže připravit ČR na následky sucha

24.07.2017 13:14

Česká republika v posledních letech čelí opakovaným obdobím sucha. Rok 2015 se dokonce zařadil mezi historicky nejsušší roky v historii. Důsledkem jsou negativní dopady na stav našich vodních toků a dalších vodních ploch a na kvalitu vody obecně. Dramaticky podnormální stavy podzemních vod způsobují nemalé problémy na mnoha místech České republiky.

Premiér Sobotka: Schválená koncepce pomůže připravit ČR na následky sucha
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Naše vláda se problematikou řešení dopadů sucha systematicky zabývá. Jako první česká vláda v historii jsme dnes schválili návrh Koncepce ochrany před následky sucha pro území ČR, který připravila ministerstva zemědělství a životního prostředí na základě usnesení vlády z 29. července 2015. Tato koncepce je unikátní mimo jiné tím, že vůbec poprvé systematicky a podrobně analyzuje současný stav zásob pitné vody v České republice. Konstatuje sice, že stávající zdroje pitné vody v ČR jsou dostačující, ale varuje také, že skoro pětina území ČR je rizikem sucha ohrožena.

Zároveň v ní obě ministerstva navrhují řadu konkrétních opatření, která bychom měli v následujících letech z preventivních důvodů realizovat – ať už je to výstavba nových přehradních nádrží, soubor opatření na posílení zadržování vody v krajině, návrh na změny ve využívání vody v průmyslu a zemědělství či důraz na osvětu, hledání úspor, monitoring situace a přenos informací mezi všemi klíčovými subjekty, které s vodou hospodaří.

Opatření si vyžádají v příštích letech rozsáhlé a nákladné investice, které se ale jeví v souvislosti s probíhajícími klimatickými změnami jako nezbytné. Již dnes jsou některé regiony, především jižní Morava, kde jsem se měl možnost se situací minulý týden osobně seznámit, kriticky ohrožené suchem. Je přitom evidentní, že dostatek vody má vliv nejen na kvalitu života obyvatel, ale také na celé národní hospodářství a na stav životního prostředí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VÝSLEDKY voleb do Evropského parlamentu

23:54 VÝSLEDKY voleb do Evropského parlamentu

Výsledky voleb do Evropského parlamentu, konaných dne 24. 5. – 25. 5. 2019.