Primátor Charvát: Město převezme do péče další hrob

05.12.2020 13:06

Seznam významných osobností, o jejichž hroby pečuje město Pardubice, se rozroste o další jméno. Zastupitelstvo schválilo zařazení místa posledního odpočinku Matouše Jezbery mezi hroby v péči města.

Primátor Charvát: Město převezme do péče další hrob
Foto: archiv primátora
Popisek: primátor Pardubic Martin Charvát (ANO)
reklama

Významný specialista v oboru cukrovarnictví a donátor zemřel 22. června 1893 v Pardubicích. Pochován je na Starém městském hřbitově.

„Pardubice zřídily institut hrobů v péči města v roce 2016. Je určen pro správu tzv. opuštěných hrobů významných osobností. Chceme tak zachovat místa posledního odpočinku všeobecně uznávaných osobností, významných leckdy nejen pro Pardubice, ale pro celý stát, kterým hrozí zánik. To je to nejmenší, co můžeme udělat pro to, aby tito lidé nebyli zapomenuti.  Hrob Matouše Jezbery je osmý, který město přebírá do péče,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát.

Matouš Jezbera byl ředitelem pardubického cukrovaru a cukrovarnictví se věnoval celý život. Většina cukrovarů z počátku 70. let 19. století ve východních Čechách vznikla jeho přičiněním a na základě jeho vědomostí a zkušeností. Byl velkým vlastencem a prostřednictvím vlastní nadace také podporovatelem nadaných studentů, starých lidí a dělníků.

Město Pardubice již pečuje například o hrob bývalého pardubického starosty Leopolda Wernera, advokáta novináře a dramatika JUDr. Karla Krpaty, ředitele reálky Jiljí Vratislava Jahna, c.k. místodržícího rady a okresního hejtmana Hynka (Ignáce) Boukala (všechny na Starém městském hřbitově), zakladatele známé Prokopky ing. Josefa Prokopa, a starosty Pardubic Václava Bubeníka, kteří jsou pochováni na Novém městském hřbitově. Běžná údržba stávajících sedmi hrobů stojí město ročně zhruba 30 tisíc korun, letos nechalo mimo to nákladem 200 tisíc korun vyměnit bortící se náhrobek na místě posledního odpočinku spisovatele Jaromíra Johna na hřbitově v Pardubičkách.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Onderka (ČSSD): Strašlivé dědictví, které Alena Schillerová zanechá svému nástupci

18:42 Onderka (ČSSD): Strašlivé dědictví, které Alena Schillerová zanechá svému nástupci

Jakkoliv se Alena Schillerová snaží propagovat skvělou kondici českého vládního dluhu, ve skutečnost…