Primátor Měřínský: Vrzající parkety se stanou minulostí, letitou vzduchotechniku čeká výměna

24.10.2019 8:39

Nové parkety, lepší vzduchotechnika a zmodernizované scénické osvětlení. Tyto tři investice města Přerova mají jednoho příjemce – 122 let starý Městský dům.

Primátor Měřínský: Vrzající parkety se stanou minulostí, letitou vzduchotechniku čeká výměna
Foto: anobudelip.cz
Popisek: ANO

Secesní dům, nazývaný jednoduše Měšťák, stojí na Masarykově náměstí už od roku 1897. Je hlavním kulturním stánkem Přerova a v jeho sále prošoupalo taneční střevíce už několik generací Přerovanů. A právě o aktuálním stavu parket v prvním patře domu – a o nutnosti jejich výměny v obou sálech i v předsálí – jednali v říjnu přerovští radní. „Třicet let staré parkety už mají své odslouženo, a to s ohledem na velký počet akcí, které se tu konají – tanečních, plesů, koncertů či divadel. Proto navrhujeme, aby příští rok v létě došlo k jejich výměně,“ uvedla náměstkyně přerovského primátora Hana Mazochová. Radní schválili zahájení projektové přípravy na tuto akci – a počítají s tím, že kompletní výměna parket přijde městskou kasu až na 1,8 milionu korun. „O tom, že je podlahová krytina ve špatném stavu, víme už ze zprávy z roku 2011, kdy byl zastupiteli schválen program regenerace a revitalizace Městského domu. Parkety už byly mnohokrát broušené, jsou tam spáry, vržou a prohýbají se – investici proto už nechceme oddalovat,“ doplnil primátor města Petr Měřínský.

Městský dům, který je nemovitou kulturní památkou, prošel v průběhu let mnoha úpravami interiéru. V minulém století proběhly největší rekonstrukce ve třicátých a pak v osmdesátých letech, kdy byly stavební práce zaměřeny nejen na dispoziční úpravy vnitřních prostor, ale i na provedení údržbových prací, instalaci nových sítí a zajištění statiky. Předloni dostal Měšťák nová okna, protože těmi starými táhlo - a další investice, o níž aktuálně jednali radní, také patří k těm nevyhnutelným. „Je nutné pořídit novou vzduchotechniku s rekuperací včetně výměny celého otopného systému.  Na základě rozhodnutí rady jsme po schválení finančních prostředků připraveni zahájit projektovou přípravu,“ konstatovala Ivana Pinkasová z přerovského magistrátu. V tomto případě je ale náročnost akce mnohem větší, než u výměny parket – projekt bude stát podle sazebníku asi 2 miliony korun a stavba včetně dodávek okolo 35 milionů.

Zatím poslední investice, která vylepšila zázemí Měšťáku, je stará jen pár dní - minulý týden převzali pracovníci Kulturních a informačních služeb města Přerova do své správy nové scénické osvětlení, na které už několik let čekali. „To minulé bylo už skoro třicet let staré a mělo své odžito. Máme nejen novou technologii, ale také možnost barevně zajímavějšího způsobu nasvícení jeviště,“ konstatoval ředitel Kulturních a informačních služeb města Přerova Jaroslav Macíček. Připomněl i to, že došlo k doplnění reflektorů do míst, kde chyběly – a minulostí se staly i halogenové reflektory, jejichž provoz byl s ohledem na výkon nákladný. Návštěvníci Měšťáku se tak mohou těšit, že už na Přerovském jazzovém festivalu, který startuje tento čtvrtek, bude díky této novince umocněn jejich zážitek z koncertů. „Nové osvětlení stálo 1,8 milionu korun a v ceně je i nový rozvaděč a řídící pult. Olomoucký kraj nám na tuto investici přispěl částkou 70 tisíc korun,“ vzpomněla náměstkyně primátora Mazochová.

Úpravy se dočkají i interiéry restaurace Městského domu – tam ale nebude investorem město, nýbrž provozovatel zařízení, který má v plánu restauraci v přízemí zmodernizovat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Černochová (ODS): Naši pedagogové opět ukázali, že zvládnou i nemožné

20:33 Černochová (ODS): Naši pedagogové opět ukázali, že zvládnou i nemožné

Radní Prahy 2 na svém dnešním jednání schválili mimořádné odměny ředitelům základních a mateřských š…