Primátor Zámečník: Znakokniha odhalí neslyšícím staré české a moravské pověsti

20.12.2019 10:25

Slavnostní křest historicky již 3. znakoknihy vydané pod taktovkou Krajské vědecké knihovny v Liberci se uskutečnil ve středu 11. prosince v obřadní síni liberecké radnice.

Primátor Zámečník: Znakokniha odhalí neslyšícím staré české a moravské pověsti
Foto: Oldřich Szaban
Popisek: Jaroslav Zámečník - liberecký zastupitel
reklama

Knihovna tentokrát zpřístupnila neslyšícím čtenářům populární dětskou knížku „Staré pověsti české a moravské“ od autorek Aleny Ježkové a Renáty Fučíkové. Jedním z kmotrů nové znakoknihy se stal primátor Jaroslav Zámečník.

„Mám vždy radost, když se něco povede a můžeme se setkat s těmi, kteří se za ten úspěch zasloužili. Chtěl bych vyzdvihnout práci Krajské vědecké knihovny a vedoucí celého týmu Táni Kuželkové. Poděkování patří také paní ředitelce Blance Konvalinkové, která tyto projekty podporuje.  Znakokniha je skvělá věc a moc knihovně přeji, aby v těchto projektech úspěšně pokračovala. Město je bude nadále podporovat. Všem čtenářům pak přeji, aby si prostřednictvím úžasně zpracovaných znakoknih co nejvíce užili tyto krásné příběhy, které by třeba jinak neměli šanci poznat,“ konstatoval primátor.

Na dálku pozdravil všechny přítomné také náměstek primátora Ivan Langr, který se akce nemohl osobně zúčastnit, a tak pro tuto příležitost nahrál videozdravici, kde mimo jiné řekl: „Znakokniha je opravdu skvostný vynález Krajské vědecké knihovny. Letos jsou vybranou knihou staré pověsti české, přepsané do moderního jazyka. Mám z toho velkou radost, protože Jirásek, byť přepsán, by měl zůstat v našich knihovnách, je to přece jen kus našeho národního dědictví,“ uvedl Ivan Langr.

Neslyšící, pro které je čtení psaného textu extrémně náročnou disciplínou, si budou moct novou znakoknihu přečíst na webových stránkách liberecké knihovny. Jde vlastně o speciální webovou aplikaci, která obsahuje obrázky, text a také vizuální záznam překladu do znakového jazyka. Znakokniha funguje v online i offline režimu. Projekt podpořilo Ministerstvo kultury ČR a statutární město Liberec.

Krátce ke knize „Staré pověsti české a moravské“:

Jde o moderní převyprávění Jiráskových pověstí. Napínavé příběhy psané živým jazykem od svého prvního vydání v roce 2005 zasáhly tisíce školních dětí a oprávněně náleží mezi stálice školní četby. Kniha navíc obsahuje krátké naučné texty, které čtenáře uvádějí do reálií doby, v níž se jednotlivé příběhy odehrávají.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kožušník (ODS): Zavedeme očkovací pasy?

6:38 Kožušník (ODS): Zavedeme očkovací pasy?

„Váš cestovní očkovací průkaz, prosím…“ I tak by se vás mohli ptát na státních hranicích. Očkovací c…