Primátor Žbánek: Městu se daří hospodaření s lesy. Dosvědčuje to i mezinárodní certifikát

15.03.2021 7:37

I v kvalitě péče o lesy jsou mezi různými hospodáři rozdíly. Lesy města Olomouce, které se starají o rozsáhlé městské lesy, to dělají dobře.

Primátor Žbánek: Městu se daří hospodaření s lesy. Dosvědčuje to i mezinárodní certifikát
Foto: anoolomouc.cz
Popisek: Miroslav Žbánek

„Pěstování zdravých a odolných lesních porostů je v době klimatických změn mimořádně důležité. Například v lesním hospodářském celku Březové hospodaříme podle standardů certifikace The Forest Stewardship Council,“ říká hrdě primátor Olomouce Mirek Žbánek.

Anketa

Byl Emil Hácha kolaborant?

35%
65%
hlasovalo: 6703 lidí

Značka FSC znamená, že produkt pochází z lesů, které jsou obhospodařovány v souladu se sociálními, ekonomickými a ekologickými potřebami současných i budoucích generací. „Nám se to podařilo od 1. ledna 2021 v takzvaném tvrdém luhu, což je v podmínkách České republiky stále ojedinělé,“ dodává primátor Žbánek.

Co vlastně znamená tvrdý luh? Je to lužní les, ve kterém dominují stromy s tvrdým dřevem, tedy duby, jasany, jilmy. Prioritou v tomto směru je i nadále revitalizace lužního lesa – Přírodní rezervace Království v katastru Grygova, Toto území v majetku města se nachází jihozápadně od obce Grygov a jedná se o lužní les mezi ramenem řeky Moravy, říčkou Morávkou a železniční tratí Olomouc – Přerov. „Město má ujasněné cíle lesnického i ochranářského managementu. Budoucnost lesa Království a jeho revitalizace je mezi našimi prioritami. Proto jsme teď s ředitelem Lesů města Olomouc Davidem Janáskem a vedoucím odboru životního prostředí Petrem Loykou kontrolovali stav tohoto území. Našli jsme řešení, jak do lesa vrátit potřebné množství vody a jak docílit optimalizace vodního režimu v přírodní rezervaci Království,“ vysvětluje primátor Žbánek. Jde o zásobení lesa povrchovou vodou propojením s vodním tokem Morávka, s bočními rameny v lese a případně gravitačním propojením lesa z přilehlých vodních ploch nedalekých zaplavených dobývacích prostorů štěrkoven.

Obnova lesního majetku s důrazem na klimatické změny a kůrovcovou kalamitu patří mezi dlouhodobé priority městské rady. „Nezapomínáme ani na ekologickou a rekreační funkci lesa a myslíme samozřejmě i na zájmy ochrany přírody a revitalizace,“ dodává vedoucí odboru životního prostředí Petr Loyka.

The Forest Stewardship Council (FSC) je nezávislá, nevládní, nezisková organizace, jejímž cílem je prosazování odpovědného lesního hospodaření v celosvětovém měřítku. FSC zajišťuje zavádění standardu, záruku obchodní značky a akreditační služby společnostem a organizacím, které mají zájem o odpovědné lesnictví.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Uvažujete kandidovat do vedení ANO?

Máte asi největší šanci oslovit nejen další voliče, ale i ostatní strany se s vámi ezdráhajíjednat jako třeba s Babišem. Nebo myslíte, že by s Schillerovou nebo Havlíčkem nastala nějaká změna? O nich se často jako o adeptech na nvé lídry mluví, ale podle mě to jsou jen cvičené opičky Babiše, nic ve...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Balík branné legislativy je tady. Oni nás prostě do té války zatáhnou!

18:02 Vích (SPD): Balík branné legislativy je tady. Oni nás prostě do té války zatáhnou!

Vláda se snaží prosadit zásadní změnu čtyř zákonů v oblasti obrany schválením Sněmovnou už v prvním …