Profant (Piráti): Kamery? Nechceme Velkého bratra v Praze

09.02.2016 6:32

Rada hl. m. Prahy bude na dnešním jednání schvalovat koncepci rozvoje a zajištění provozu Městského kamerového systému na dalších 10 let. Její součástí je navýšení počtu pouličních kamer o několik desítek, výměna velké části stávajících kamer za nové, napojení kamer do jednoho systému a nákup software pro rozeznávání obličejů a sledování osob.

Profant (Piráti): Kamery? Nechceme Velkého bratra v Praze
Foto: Archiv Ondřeje Profanta
Popisek: Ondřej Profant

Za ideální stav vhodný následování je v materiálu považován rozsah kamerového systému v Londýně, který je největší na světe. Piráti snahy o monitorování obyvatel a stále intenzivnější zásahy do soukromí odmítají a namísto kamer preferují více strážníků v ulicích.

„Znepokojuje nás vychvalování orwellovského kamerového systému v Londýně, kde je kamera doslova na každém rohu. Neexistují pořádné důkazy o tom, že kamerové systémy jsou dlouhodobě efektivním řešením prevence a odhalování kriminality. Když si na ně zločinci zvyknou, kriminalita se pouze přesune jinam. Naopak ve spojení se sledováním osob či dokonce jakýchsi inteligentních systémů odhalování podezřelého chování, o kterých se hovoří, se jedná o snadno zneužitelný (jak už se v minulosti několikrát ukázalo) obrovský zásah do soukromí občanů. Kamery na některých místech mají smysl, ale rozhodně nechceme žít v policejním státě, kde občané budou preventivně monitorováni, protože by někdy mohli něco spáchat,“ shrnuje zastupitel hl. m. Prahy za Piráty Ondřej Profant.

Piráti mají výhrady i ke schválení centralizovaného zadávání na produkty Oracle, které jsou také na programu zítřejšího jednání Rady. Oracle je velmi drahá, konzervativní a proprietární databáze, která je ve veřejné správě hojně využívána. Obměnu nikdo neudělal pouze proto, že databázi používají informační systémy na Magistrátu. Tím pádem vzniká cyklus, který opět smlouvy váže k jednomu dodavateli jednoho konkrétního řešení. Přitom existují velmi kvalitní svobodné alternativy, které jsou zdarma.

„Samozřejmě si uvědomujeme, že obměna takto důležité komponenty se neodehraje ihned. Ale právě proto je potřeba intenzivně pracovat na přípravě koncepce v souladu s Tezemi digitální strategie. Text tohoto tisku stále není ani odpoledne před zítřejším dopoledním zasedáním k dispozici, což spíše ukazuje, že úřad i Rada berou celou věc jako provozní a tedy jí odmávají bez hlubšího zkoumání a tím dále budou posilovat vendor lock-in. Nerozumím tomu, proč veřejné instituce tak lpí na produktech Oracle, které nepotřebují. V případě DB by bylo mnohem výhodnější používat např. PostgreSQL, která má veškeré potřebné funkcionality, je velmi kvalitní a nejsou zde žádné omezující a drahé  licence,“ říká Ondřej Profant.

Ondřej Profant je zastupitel Hlavního města Prahy, člen komise ICT RHMP

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prezident Zeman: Dostali jste se na sedm procent především proto, že ve vašem čele nestála osobnost

14:50 Prezident Zeman: Dostali jste se na sedm procent především proto, že ve vašem čele nestála osobnost

Projev prezidenta republiky při 40. sjezdu ČSSD.