Putnová (TOP 09): Na výuku dohlížejme. Ve škole i doma

19.03.2014 5:44

S novou vládou se opět diskutuje o domácím vzdělávání a jeho uzákonění i pro druhý stupeň základní školy. Domácí vzdělávání není masovou záležitostí.

Putnová (TOP 09): Na výuku dohlížejme. Ve škole i doma
Foto: top09.cz
Popisek: Poslankyně TOP 09 Anna Putnová
reklama

Na prvním i druhém stupni se v Česku týká jen několika stovek dětí, například těch, které se připravují na vrcholový sport. Většinou si „domácí školu“ přejí rodiče. V tom, jestli jsou rodiče lepšími učiteli a děti postrádají společnost dalších dětí, či nikoliv, nejsou experti zajedno. TOP 09 i já osobně vycházím z teze, že za vzdělání dětí jsou především odpovědní rodiče.

Stát by měl garantovat dostupnost a kvalitu vzdělávání. Pokud se rodiče rozhodnou pro alternativní postup, je to jejich právo. Společnost, respektive škola zjišťují, nakolik rodiče a děti zvládají tuto formu. Garantují tak, že tento alternativní přístup nebude pro děti znamenat znalostní handicap.

Možnost a právo rodičů rozhodnout o vzdělávání dětí je správné. Jde o mnohem víc než o to, zda se budou děti učit u kuchyňského stolu, nebo ve školní lavici. Domácí vzdělávání je vyjádřením životního stylu. Znemožnit vzdělávání na druhém stupni považuji za principiálně chybné. Pluralitní a demokratický stát by měl nabídnout i tuto možnost.

Považuji za nutné, aby kontrolní orgány, především Česká školní inspekce, měly šanci kontroly také v rodinách. Nesdílím názor rodičůučitelů, kteří to chápou jako zásah do soukromí a obávají se šikany ze strany státních orgánů. Pokud považujeme za přirozené, že výuka je kontrolovaná v rámci školy, potom se nabízí i tento dohled při domácím vzdělávání. Je to také prevence před případnou nežádoucí izolací dětí. Je logické nabízet práva a žádat dodržování pravidel a povinností. Domácí vzdělávání nikdy nebude mít velké zastoupení, ale mělo by existovat jako varianta, kterou několik desítek rodičů jistě přivítá. Je to potvrzením teze, že moderní vzdělávací systém je otevřený i názorové a hodnotové různosti, pokud jsou dodržována pravidla.

Považuji za nutné, aby kontrolní orgány, především Česká školní inspekce, měly šanci kontroly také v rodinách. Nesdílím názor rodičů-učitelů, kteří to chápou jako zásah do soukromí a obávají se šikany ze strany státních orgánů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Premiér Babiš: Návrh Pirátů, který prohlubuje deficit rozpočtu o 35 miliard, je zbytečný

8:56 Premiér Babiš: Návrh Pirátů, který prohlubuje deficit rozpočtu o 35 miliard, je zbytečný

Přepis nedělního pořadu „Čau lidi“, 22. listopadu 2020