Řápková (ODS): Nová legislativa pomůže v boji s drogovou kriminalitou

18.07.2013 21:47

Poslanci odsouhlasili dvě novely, které vytvoří zákonné překážky pro nakládání s látkami využívanými při nelegální výrobě drog, mimo jiné i rozšířeného pervitinu.

Řápková (ODS): Nová legislativa pomůže v boji s drogovou kriminalitou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivana Řápková

Výrazně se také zrychlí zařazování nových, tzv. syntetických drog na seznam návykových látek, protože již nebude nutné novelizovat zákon, ale bude stačit nařízení vlády. Podle poslankyně ODS za Ústecký kraj tak bude reálné, že se nová droga ocitne mimo zákon do dvou až tří měsíců.

„Schválené zákony řeší dosavadní nepřehlednost legislativy, která se dotýká drogové problematiky. Ze zákona o návykových látkách vyjímá do samostatného zákona tzv. prekursory drog, tedy látky, s jejichž pomocí se dají omamné a psychotropní látky vyrábět. Zároveň zákon řeší tzv. neuvedené látky, za něž jsou podle evropské legislativy považovány látky, které nejsou přímo uvedeny v seznamech, ale jsou zneužitelné při nelegální výrobě drog. V našem prostředí se jedná například o červený fosfor, který je zneužíván k výrobě metamfetaminu, tedy pervitinu,“ shrnuje novou úpravu Ivana Řápková.
 
„Například v Ústeckém kraji je pervitin stále nejužívanější drogou. Počet jeho uživatelů v roce 2011 stoupl oproti roku 2010 o alarmujících 14,2 procenta. Odhalit a stíhat jeho výrobce a dealery ale není snadné. Na území Ústeckého nebo Karlovarského kraje či v Praze funguje mnoho výrobců pervitinu, který pak distribuují mezi mladistvé uživatele, ale také ho vyvážejí a prodávají v sousedním Německu. Stejně nebezpečné jsou i tzv. večírkové drogy. I těch se přijatá legislativa dotýká,“ upozorňuje Řápková.
 
Zákon podle ní výrazně posiluje kontrolní mechanismy, které by měly nelegální obchod s drogami omezit.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pravybreh.cz

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Schillerová (ANO): Bez války by Fialova vláda přišla o poslední téma

10:14 Schillerová (ANO): Bez války by Fialova vláda přišla o poslední téma

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k antikampani koalice SPOLU.