Richter (TOP 09): Tank Davida Černého by měl zůstat trvale

25.08.2018 16:04

Známé torzo tanku výtvarníka Davida Černého by se mohlo stát trvalým památníkem, který by připomínal vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. Navrhuje to Pavel Richter (TOP 09), starosta Prahy 5.

Richter (TOP 09): Tank Davida Černého by měl zůstat trvale
Foto: praha5.cz
Popisek: Pavel Richter (TOP 09)
reklama

Trup propadajícího se tanku právě v těchto dnech na smíchovském náměstí upozorňuje na 50 výročí události srpna 1968. „Dokumentaristé nás požádali, abychom povolili umístění instalace na náměstí Kinských. Rádi jsme vyhověli. Navíc jsem dnes Davidovi Černému navrhl, abychom z legendárního tanku udělali památník se vším všudy – kus obrněnce by na místě zůstal natrvalo,“ uvedl starosta Prahy 5 Pavel Richter (TOP 09). „Zasadím se o to, aby se symbolicky po padesáti letech od invaze stal tank trvalou připomínkou ruské agrese,“ dodal Richter.

Tank Davida Černého je důležitou součástí českého porevolučního umění. Význam toho, co připomíná, v poslední navíc době roste. „Nemůžeme dovolit, aby byla naše nedávná historie překrucována, ačkoli se o to někteří hradní pánové snaží. Jako starosta za TOP 09 chci, aby měli vykladači alternativní historie těžší práci. Přeji si, aby tady existovala konkrétní připomínka toho, že v srpnu 1968 nešlo o žádnou ‚bratrskou pomoc', ale regulérní invazi, během které umírali lidé po celém Československu,“ uvedl Pavel Richter (TOP 09).

Na náměstí Kinských je torzo tanku už potřetí. Poprvé byl v roce 2001 po nátlaku Miloše Zemana a ruského velvyslance z místa odstraněn. Podruhé se zde tank objevil v roce 2008 jako připomínka rusko-gruzínského konfliktu.

„Uvědomuji si historické i místní souvislosti a chci s pokorou naslouchat všem argumentům. Velmi důležitý pro případné trvalé umístění torza bude samozřejmě také názor pražských památkářů,“ dodal starosta Richter (TOP 09).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kalousek (TOP 09): Tak ne, že by s vámi nebyla sranda, pane premiére

22:30 Kalousek (TOP 09): Tak ne, že by s vámi nebyla sranda, pane premiére

Projev na 49. schůzi Poslanecké sněmovny k bodu Kompenzace za snížení daňových příjmů obcí a krajů v…