Rozvoral (SPD): Šéf poradců předsedy vlády Vladimír Špidla se diví svým vlastním chybám

11.11.2016 21:10

Podle vládní analýzy, na kterou včera upozornila ČTK, je odliv výnosů firem z ČR nejméně dvakrát vyšší než by odpovídalo ekonomickým podmínkám v České republice a EU.

Rozvoral (SPD): Šéf poradců předsedy vlády Vladimír Špidla se diví svým vlastním chybám
Foto: RadekRozvoral.cz
Popisek: Radek Rozvoral
Z analýzy je patrné, že odliv výnosů z ČR a ze zemí střední a východní Evropy od roku 2005 převyšuje příliv nových zahraničních investic a reinvestic, což může být pro vývoj ekonomiky rizikové. Nejvýraznější je to v energetice a vodárenství, kde je neúměrně vyšší odliv výnosů než investic. „U firem, které mají síťový charakter, zejména energetika a vodárenství se ukazuje, že náš regulační systém nefunguje docela dobře a je třeba se nad tím zamyslet. Problém není, že je odliv, ale že je čtyřikrát větší než je obvyklé,“ řekl včera novinářům šéf poradců předsedy vlády Vladimír Špidla. Upozornil také, že odliv kapitálu z ČR je větší než součet přílivu investic a peněz z kohezních fondů EU.

Nebyl takhle náhodou pan Špidla v době, kdy státem pověřená instituce hlasovala v letech 2004–2005 pro privatizace zisků dalších okresních vodáren i přes to, že již od roku 2000 byly známé špatné ekonomické dopady privatizace např. Severomoravských vodovodů a kanalizací nebo vodárny Olomouc, předsedou vlády? Byl, a divoká privatizace vody, kdy okresním vodárnám a městům zůstala infrastruktura, tudíž povinnost jí financovat, ale finance z prodeje vody včetně práva inkasovat zisk z vodného a stočného přešly na zahraniční firmy, které nemusí tyto peníze investovat zpět do obnovy potrubí v České republice, byl tunel jako hrom!

V době, kdy se dělaly tyto „prasárny“, byl pan Špidla premiérem a pak také evropským komisařem, tak pro to, aby nedocházelo k obrovskému odlivu kapitálu z ČR, mohl již několikrát z pozice svých funkcí dávno něco udělat. Neudělal nic a teď se sám sobě diví. Mimo jiné a jen tak pro pořádek, v té době byl i dnešní premiér Bohuslav Sobotka ministrem financí a místopředsedou vlády. 

Hnutí Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD) prosazuje deprivatizaci vodárenských společností do vlastnictví obcí a měst za účelem snížení poplatků za vodné a stočné. Voda je národní majetek a nesmí podléhat monopolu cizích firem, které z obchodu s vodou ždímají nekřesťanské zisky bez toho, že by investovaly do rozvoje infrastruktury obcí. Jsme proto pro vykoupení vodohospodářských firem státem a jejich návrat do rukou měst a obcí jako nezcizitelných aktiv. Tím přestane být hlavním cílem vytváření obrovských zisků a jejich vyvádění do zahraničí a dojde k výraznému snížení vodného a stočného. 

Převzato z profilu na PL.cz.

Radek Rozvoral

  • SPD
  • Člen předsednictva hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD).
  • poslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Primátor Puchalský: Hájíme zájmy Přerovanů proti Dětem Země

22:51 Primátor Puchalský: Hájíme zájmy Přerovanů proti Dětem Země

Historický exkurs do začátků plánu na stavbu D1 kolem Přerova. Výčet dopisů, memorand, slibů i „proš…