Růžička (Trojkoalice): Zdravé návyky přispívají k prevenci civilizačních onemocnění

02.10.2015 21:16

Praha připravuje konferenci Skutečně zdravá škola. - Pražský zastupitel a předseda Výboru pro zdravotnictví a bydlení ZHMP Miloš Růžička, který se dlouhodobě zabývá tématem zkvalitnění stravování ve školách, se rozhodl v rámci projektu prevence veřejného zdraví Pražanů podpořit občanskou iniciativu Skutečně zdravá škola. Ta vytvořila moderní program a metodiku zdravého školního stravování.

Růžička (Trojkoalice): Zdravé návyky přispívají k prevenci civilizačních onemocnění
Foto: red
Popisek: Trojkoalice Praha

Program vycházející z britského programu Food for Life Jamieho Oliviera je již téměř rok v pilotním zkušebním provozu ve vybraných českých školách. Výsledkem spolupráce je chystaná Konference Skutečně zdravá škola, která se bude konat v sobotu 24. října 2015 ve Velké zasedací síni Zastupitelstva hlavního města Prahy. Pracovníci školních jídelen, zřizovatelé škol a další zájemci o toto téma se na ní budou moci seznámit s cennými zkušenostmi svých kolegů a budou mít samozřejmě možnost ochutnat skutečně zdravý školní oběd.

„Program rád podpořím, protože jsem přesvědčen, že kvalitní stravování a zdravé návyky získané v dětském věku významně přispívají k prevenci civilizačních onemocnění. Program Skutečně zdravá škola v sobě ukrývá velký potenciál. Dává například příležitost zapojení místních komunit, farem, malých živnostníků a podobně do programu. Přitom nákladové položky zůstanou srovnatelné se současnými. Kromě toho vzniká další prostor pro užší komunikaci rodičů se školou a navíc se zde potkává zájem rodin, obce i kraje v otázce veřejného zdraví, školství i sociální péče. Já na tomto projektu velice oceňuji funkční propojení těchto oblastí. Proto jsem rád, že pozvání na konferenci přijala také radní pro školství a sociální péči Irena Ropková  a projekt spolu se mnou zaštítil také radní pro zdravotnictví a bydlení Radek Lacko,“ říká Miloš Růžička. Iniciativa získala také, krom výše uvedených, záštitu ministra životního prostředí Richarda Brabce.

Že téma zdravého školního stravování nezajímá pouze Prahu, dokládá také příklad z Libereckého kraje, kde pod záštitou hejtmana Martina Půty v srpnu uspořádali zajímavou akci pro pracovníky školních jídelen. Aby školou povinným strávníkům zatraktivnili zdravá jídla, pozvali si zkušené známé kuchařské profesionály, kteří kolegům představili jednoduché a chutné receptury. Akce měla velký ohlas, kuchaři ji velice chválili a volají po jejím zopakování. Hlavní město se rozhodlo zvednout tuto hozenou rukavici a dotáhnout nápad ještě o něco dále.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Primátor Hřib: Přijďte na Prague Pride, vezměte s sebou děti. U nás to jde, ne jako v Maďarsku

19:44 Primátor Hřib: Přijďte na Prague Pride, vezměte s sebou děti. U nás to jde, ne jako v Maďarsku

Komentář na facebookovém profilu k Prague Pride, právům LGBT v Maďarsku a Polsku a k rostoucí tolera…