STAN: Nová koalice se vrací ke starým pořádkům

06.12.2017 11:10

Hnutí STAN a ODS skládá stínovou radu kraje.

STAN: Nová koalice se vrací ke starým pořádkům
Foto: STAN
Popisek: STAN

Zastupitelé z hnutí Starostové a nezávislí spolu s kolegy z Občanské demokratické strany reagují na vznik nové středočeské  koalice ANO, sociálních demokratů a komunistů. Od dnešního začne pracovat stínová rada kraje, která má za cíl kontrolovat práci radních z opozičních lavic.

Oblast regionálního rozvoje dostal díky svým dlouholetým zkušenostem na starost Věslav Michalik, letitý starosta Dolních Břežan, bezpečnost má (a to i v rámci Poslanecké sněmovny) na starost Vít Rakušan.

Za dopravu a efektivní dopravní obslužnost má zodpovídat poslankyně Věra Kovářová, v minulosti jedna z iniciátorů petice „Ráthův škrtobus“. Jejím cílem tehdy bylo zachovat občanům Středočeského kraje základní dopravní obslužnost.

Životní prostředí je tématem pro Ivo Šance, bývalého starostu Kutné Hory. Oblasti sociálních věcí se bude věnovat Pavla Štrobachová, starostka Smečna, která se v oblasti sociálních věcí dlouhodobě pohybuje.

O resort kultury a památkové péče se bude ve stínové radě zajímat zastupitel Daniel Marek, investice ohlídá Zdeněk Hraba.

ODS bude ve stínové radě zodpovědná za celkem čtyři resorty: zdravotnictví, kterému se dlouhodobě věnuje Martin Kupka, Tomáš Havlíček si vzal na starost finance, majetek kraje a nakládání s ním bude mít v kompetenci Libor Lesák a konečně školství připadlo Janu Skopečkovi.

„Cílem stínové rady není kopírovat podobu skutečně vládnoucí krajské rad. Chceme představit odborné mluvčí, kteří budou přicházet s vlastními návrhy, a zároveň kontrolovat práci současné koalice,“ vysvětlil šéf středočeských zastupitelů za STAN Věslav Michalík.

„Jde nám o to, abychom dokázali v jednotlivých odbornostech nejen upozorňovat na vážné problémy v práci současné koalice, ale chceme také přicházet s vlastními návrhy, jak by se náš kraj měl dále rozvíjet. Nechceme být opozicí, která bude pouze pasivně hledat chyby, ale naopak budeme přinášet konkrétní rozumná řešení“, doplnil jej Martin Kupka z ODS.

Zastupitelé za STAN zároveň upozorňují na to, že s návratem sociálních demokratů do středočeské vlády se vracejí i praktiky, které zde byly dlouhá léta právě pod vedením ČSSD a jejich hejtmanů.

„Veškeré snahy o co největší transparentnost, zveřejňování všech smluv a správně vypsané veřejné zakázky, je tatam. ČSSD se vrací k tomu, k čemu byla léta zvyklá. Budeme dělat vše proto, aby se veřejnost dozvěděla, jak ANO spolu s komunisty a bývalými vládci kraje hospodaří,“ dodal Michalik.

Personální obsazení:

 • Regionální rozvoj - Ing. Věslav Michalik
 • Bezpečnost - Mgr. Vít Rakušan
 • Doprava - Ing. Věra Kovářová
 • Životní prostředí - RNDr. Ivo Šanc, CSc.
 • Sociální věci - Mgr. Pavla Štrobachová, MPA
 • Kultura - Mgr. Daniel Marek
 • Investice - JUDr. Ing. Zdeněk Hraba, Ph.D.
 • Finance - Ing. Tomáš Havlíček, MBA
 • Zdravotnictví - Mgr. Martin Kupka
 • Školství - Ing. Jan Skopeček
 • Majetek - Libor Lesák

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pawlas (KSČM): Současná politika NATO není zaměřena na obranu Evropy

4:34 Pawlas (KSČM): Současná politika NATO není zaměřena na obranu Evropy

Současná politika USA je hrozbou pro spojence v Evropské unii.