STAN: Živnostníci potřebují pomoc po celou dobu trvání mimořádných opatření

22.04.2020 11:09

Hnutí STAN přichází se dvěma konkrétními návrhy, které mají za cíl zefektivnit vládní podporu pro živnostníky zasažené koronakrizí. Jedním z nich je pomoc i pro OSVČ, které nemají podnikání jako hlavní činnost. Druhým je zavedení klouzavé podpory pro celou dobu trvání mimořádných opatření.

STAN: Živnostníci potřebují pomoc po celou dobu trvání mimořádných opatření
Foto: STAN
Popisek: STAN

Vládní návrh zcela neopodstatněně opomíjí OSVČ, které samostatně výdělečnou činnost vykonávají jako vedlejší a zároveň jsou zaměstnanci. V důsledku vyhlášení nouzového stavu a dalších mimořádných opatření se mohlo dojít k situaci, kdy tito živnostníci přišli jak o příjem z pracovního poměru, tak ze své živnosti. Jedná se především o lidi z oblasti sportu, umělců, akademické sféry, gastronomie, ale i z řady jiných oborů.

„Nedokážu pochopit, z jakého důvodu vláda vynechává z nároku na podporu i osoby, které si přivydělávají k podnikání na pracovním úvazku. Mohou být výrazně poškozeni vládními opatřeními a jejich zaměstnání – pro příklad třeba učitel s dvouhodinovým úvazek týdně – je opravdu neuživí a hrozí jim finanční problémy,“ říká předseda Vít Rakušan.

STAN před dvěma týdny navrhoval zavedení podpory na formu tzv. klouzavé podpory OSVČ ve výši 500 Kč denně i po konci dubna. Poslanci vládní koalice v té době návrh zamítli. Klouzavou podporu nakonec sami předložili a schválili, avšak v nedostatečné podobě. Proto STAN znovu předkládá návrh klouzavé podpory ve výši 500 Kč denně, ale po celou dobu trvání mimořádných opatření, nikoliv pouze do předem stanoveného termínu 8. června.

„Jedním z mála pozitivních signálů pro živnostníky postižených koronakrizí je zavedení klouzavé podpory namísto jednorázového příspěvku. Kdyby ale vláda neustále dokola nehrála tu zbytečnou hru na ‚my a oni‘, mohla být pomoc schválena už dávno. Vláda však při kopírování našeho návrhu udělala malou ale závažnou chybu, kterou chceme dalším návrhem napravit. Klouzavá podpora nemá mít jedno konkrétní datum jejího konce, ale má být poskytována po celou dobu trvání mimořádných opatření,“ upozorňuje Vít Rakušan.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zahradil (ODS): Energetická transformace je běh na dlouhou trať

10:21 Zahradil (ODS): Energetická transformace je běh na dlouhou trať

Komentář na facebookovém profilu k nemožnosti odstavení uhlí v horizontu 10-15-20 let pozvolnou tržn…