Šafránková (SPD): Podejme okamžitě pomocnou ruku našim živnostníkům

09.02.2021 11:10

Vládní finanční kompenzace podnikatelům postiženým dopady nouzového stavu jsou pomalé, nedostatečné a obsahují vážné nedostatky a chyby.

Šafránková (SPD): Podejme okamžitě pomocnou ruku našim živnostníkům
Foto: Archiv L. Šafránkové
Popisek: Lucie Šafránková, poslankyně Parlamentu ČR za hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Místopředsedkyně sněmovního Výboru pro sociální politiku. Členka Zastupitelstva města Brna.

Jak jsem slíbila na tiskové konferenci hnutí SPD v Poslanecké sněmovně dne 25. ledna, v uplynulém týdnu jsem jménem našeho poslaneckého klubu předložila dva návrhy zákonů, jejichž cílem je co nejrychlejší pomoc živnostníkům, kteří mají v důsledku vládních omezujících opatření již několik měsíců zcela pozastaveno podnikání a výdělečnou činnost.

Konkrétně se jedná o odpuštění povinných odvodů  sociálního a zdravotního pojištění od ledna do června letošního roku všem takto postiženým osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ), a to v plné výši a v plném rozsahu, bez povinnosti cokoli zpětně doplácet.

Vláda těžkou situaci OSVČ neřeší!

Aktuální skutečnost, že tito občané, jimž vláda už začátkem října loňského roku  nařídila uzavřít provozovny a zastavit podnikání, musí přesto stále platit vysoké zálohy (přes 5 000 Kč měsíčně!) na sociální a zdravotní pojištění považujeme v hnutí SPD za naprosto nepřijatelnou a neakceptovatelnou.

Co se týče oblasti sociálního (zejména důchodového)  pojištění, navrhujeme, aby doba od letošního ledna do letošního června byla těmto živnostníkům i nadále započítávána do povinné doby pojištění pro budoucí výpočet jejich starobních důchodů, a to proto, aby nebyly žádným způsobem ohroženy a oslabeny jejich zasloužené důchodové nároky.

Zdravotní pojištění (které je ze zákona povinné) by  měl dle našeho návrhu po dobu těchto šesti měsíců za tyto občany (OSVČ) hradit stát, stejně tak jako je tomu např. u registrovaných nezaměstnaných a dalších tzv. státních pojištěnců.

Naděje

Jelikož vláda stále, přes četné apely hnutí SPD, v této oblasti absolutně nekoná, přicházíme s návrhem zákona, který by živnostníkům fatálně zasaženým restriktivními opatřeními nouzového stavu pomohl v jejich současné těžké situaci, sami.

Protože jednou z našich hlavních priorit je systémově předcházet tomu,  aby se občané  postižení dopady pandemie a souvisejících vládních opatření nepropadali do existenčních problémů a dluhových pastí.

Nyní jsou v tomto směru nejohroženější skupinou někteří  živnostníci. Proto přicházíme s naším návrhem na odpuštění povinných pojistných odvodů.

Převzato z profilu.

Bc. Lucie Šafránková

  • SPD
  • poslankyně, místopředsedkyně Výboru pro sociální politiku
  • poslankyně

Článek byl převzat z Profilu Bc. Lucie Šafránková

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Majerová Zahradníková (TSS): Jak Česká televize pokřivuje předvolební soutěž

10:07 Majerová Zahradníková (TSS): Jak Česká televize pokřivuje předvolební soutěž

Komentář na facebookovém profilu k diskriminaci koalice Českou televizí