Schubert (NEZ): Přešlapuje Bohumín na místě?

06.02.2017 12:29

Když Vám desítky let ve městě vládne jen jedna strana, pak se jejím programem ve většině stane jen tzv. každoroční porcování rozpočtu a plnění jen dílčích, nikoliv strategických cílů...

Schubert (NEZ): Přešlapuje Bohumín na místě?
Foto: volby-bohumin.cz
Popisek: Ing. Martin Schubert
reklama

Tak např. město Bohumín má oproti jiným srovnatelným městům docela pohádkový rozpočet. Toto však není výsledkem hospodaření a „práce“ bohumínských politiků, nýbrž především díky systému přerozdělování (kumulace továren a podniků ve městě apod..). Právě proto bychom měli umět hospodařit a tyto tzv. „drahé peníze“ co nejlépe využít a investovat. Bohumín by se měl tedy srovnávat s městy, která mají rozpočet (+/-) 700 mil. Kč. Nemluvě o tom, že v Bohumíně se protočí desítky až stovky miliónů Kč v městských firmách.

Posledních pár let to vypadá, jako bychom v Bohumíně po těch více než 20 - ti letech jedné vlády (ČSSD) začali přešlapovat na místě. Voličům je předkládán jen „úkolový“ program o zateplování budov, oprav chodníků, financování sportu, kultury, budování hřišť apod.. Péče o obecní majetek a obecná starost o prostředí k životu vlastních občanů (v rámci těchto „úkolů“) není a ani by neměla být volebním programem, nýbrž přirozená samozřejmost a poslání samosprávy. Na toto máme přece část toho obrovského rozpočtu, placený úřednický aparát a také servisní městské firmy. Politici, tedy i ti komunální by prioritně měli směřovat k plnění cílů, které si stanovili nebo spíše měli stanovit ve strategickém plánu rozvoje města. 

Nezávislí se tak bohumínským snaží vysvětlit, že místní politika je tak trošku i o něčem jiném, než jen o tom, že se volební program postaví na zmíněných dílčích úkolech. Toto jsou přece naprosto běžné a nutné provozní věci, které se ve většině realizují a budou realizovat tak či tak z rozpočtu, bez ohledu na politiku. Ano, jsou to dozajisté velmi potřebné věci a je chvályhodné, že se mnohdy udělaly. Žije se nám ve městě a jeho okolí poměrně dobře, ale co a jak dál? Co naše děti, vnoučata? Co jim nastavíme a připravíme do budoucnosti?

Stěžejním programem komunálních politiků by měl být strategický plán směřující k naplnění stanovených strategických cílů, tzn. cílů směřujících k dalšímu zlepšení kvality života obyvatel měst. Volební program by neměl vypadat jako položkový - nákladový rozpočet, ze kterého jen postupně utratíme 700 mil. Kč.

Domníváme se, že jen málo obyvatel města ví, že i Bohumín má také strategický plán rozvoje. A přitom toto by měl být skutečný program a o tomto bychom chtěli s bohumínskými do budoucna diskutovat. Strategický plán je jeden z pilířů a nástrojů, který by měl zkvalitnit život lidí ve městě, zajistit udržitelnost obyvatel, řešit strategicky a rozvojově mnohé oblasti, od bydlení, přes dopravu, zdraví, pracovní příležitosti – resp. lépe placené pracovní příležitosti, životní prostředí až po rozvoj podnikání apod.. Nechtějme být jen městy spotřeby, městy s nízko-kvalifikovanou prací, městy pravidelných programových a zábavných akcí pro "lid", doslova městy, co netrpělivě čekají, jaké prodejní akce budou v nabídce čtvrtečního letáku jednoho z několika supermarketů! Máme sice nízkou nezaměstnanost, avšak za cenu nízkých až podprůměrných mezd. Jsme přesvědčeni, že např. Bohumín má stále velký a nevyužitý kvalitní lidský a profesní potenciál. Nečekejme, až nás tady bude o další tisíce schopných a pracovitých méně, těch odstěhovaných a naopak o stovky více, těch závislých na sociálních dávkách. Bohumín nutně potřebuje nový a moderní strategický a rozvojový plán na léta 2018 – 2022. Proto budeme moc rádi za Vaše názory a případné podněty. 

Autor je zastupitel za Hnutí NEZÁVISLÍ

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vrána (ODS): Co stojí za dnešním (anti)rasistickým šílenstvím?

19:38 Vrána (ODS): Co stojí za dnešním (anti)rasistickým šílenstvím?

Rasismus i jiné formy diskriminace jsou aktuálně jedním z nejprobíranějších témat, dnes se této prob…