Sečkár (Svobodní): Uctili jsme památku padlých při Pražském povstání

10.05.2016 4:34 | Zprávy
autor: PV

Praha je plná pomníků a památníků Pražského povstání, které vždy počátkem května na památku výročí konce 2. světové války ožívají květinami a pietními shromážděními. Na některá místa z naší stále ještě nedávné historie se však neprávem zapomíná.

Sečkár (Svobodní): Uctili jsme památku padlých při Pražském povstání
Foto: red
Popisek: Logo Strany svobodných občanů

To byl případ i Velkého háje v Krči, kde koncem války tábořila jednotka SS, jejíž příslušníci zajali a zastřelili pět revolučních bojovníků. Památník s jejich jmény (a ještě jedním, jehož nositel byl střelen hlídkou, když přeslechl výzvu k zastavení) sice stojí o pár set metrů dál na lépe dostupném místě u MHD Sulická, avšak skutečné místo, kde byli popraveni, dlouhá léta připomínal jen malý kříž na omšelém kusu betonu krčící se ukryt před zraky kolemjdoucích u plotu zdejšího Domova pro seniory.

Rozhodli jsme se tuto událost připomenout současným a budoucím generacím důstojněji. Už v roce 2015 jsme na místo umístili provizorní desku, letos jsme vyrobili plnohodnotnou kamennou desku se jmény padlých. Potěšilo nás zjištění, že ještě před námi přinesl někdo na místo žlutou papírovou květinu, což se v minulých letech nedělo. Vzpomínky na místo se tedy podařilo obnovit.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Dobrý den, mám dotaz, proč je pro vás cesta na summit tak důležitá?

Vždyť ať tam vyjednáte cokoliv, bez souhlasu vlády to bude stejně k ničemu. A proč tak trváte na tom, že musíte být v čele? Já nemám nic proti tomu abyste tam jel, i s tím souhlasím, ale přijde mi, že už to také tlačíte zbytečně až moc na sílu a nevím, zda to je k něčemu a čemu dobré. Jana

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Česká republika musí hájit své zájmy

2:05 Vích (SPD): Česká republika musí hájit své zájmy

Ve dnech 7. a 8. července 2026 se v turecké Ankaře uskuteční summit NATO. Půjde o jedno z nejdůležit…