Netradičně proběhlo plenární zasedání již v pátek. Zasedání zahájil prezident PS NATO H.Bayley, předsedkyně Sejmu L.Graužiniené a premiér Litvy A.Butkevičius. V úvodu shromáždění pozdravil a seznámil přítomné s aktuální situací na Ukrajině A.Parubly, tajemník Výboru pro Národní bezpečnost a obranu Ukrajiny. Plenární zasedání projednalo a s úpravami schválilo následující rezoluce: K rozšíření NATO, K transatlantickým vztahům a Na podporu Ukrajině. Zároveň byla schválena účetní závěrka PS NATO za rok 2013.
Na plenárním zasedání vystoupil generální tajemník NATO A.F.Rasmussen, který přiblížil současnou situaci a přípravu summitu NATO, který proběhne v září ve Velké Británii. Hovořil o obranných záležitostech, kde se zaměřil na změnu vztahu s Ruskou federací. Zdůraznil nutnost přehodnocení původního konceptu obrany, zdůraznil pozitivní kroky některých členských států NATO k navýšení vojenského rozpočtu. K obrannému rozpočtu se vrátil s tím, že do roku 2015 je potřeba navýšit rozpočty v každé zemi Aliance. Je nutno aktivně přistupovat ke zvyšování schopností , protože krizové oblasti se rozšířili k členským zemím NATO. Hovořil o potřebě solidarity a spravedlnosti. Na závěr se zmínil o Evropsko-atlantické spolupráci, a to v oblasti politické, ekonomické i bezpečnostní. Právě nadcházející summit NATO ve Walesu by měl přispět k prohloubení této spolupráce. Požádal o parlamentní podporu národních parlamentů pro politiku Aliance.
V sobotu 31.5. proběhlo zasedání jednotlivých politických frakcí zastoupených v PS NATO a zejména proběhly jednání výborů. Já jsem se zúčastnil jednání Výboru pro vědu a technologie. Ten projednal zprávu o evropské energetické bezpečnosti se zaměřením na jižní koridor dodávek zemního plynu, dále projednal zprávu o kybernetickém prostoru a zajištění jeho bezpečnosti a zprávu o globálním rozšíření obrany proti balistickým raketám. M.Hibbs z organizace Carnegie Endowment for International Peace, Berlín prezentoval současnou situaci v jaderném programu Iránu a jeho mezinárodní kontrolu.
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Antonín Seďa - profil




