Seďa (ČSSD): Počítá se výsledek a ne cesta, jak k němu dojdeme

26.03.2020 15:05

Prioritou vlády musí být boj s pandemií koronaviru. Zároveň je třeba pomoci zaměstnancům, OSVČ a podnikatelům překonat ekonomickou krizi, která doprovází tuto pandemii. A vždy platí, že rychlá pomoc je ta nejlepší.

Seďa (ČSSD): Počítá se výsledek a ne cesta, jak k němu dojdeme
Foto: archiv A. Seďa
Popisek: Bývalý poslanec Antonín Seďa (ČSSD)
reklama

Vláda téměř každý den přijímá řadu opatření v boji proti pandemii koronaviru. Zároveň zvýšila schodek státního rozpočtu na 200 miliard korun, aby mohla financovat pomoc lidem, živnostníkům a firmám. Protože si je vědoma, že bez fungující ekonomiky a bez koupěschopné poptávky se krize pandemická přetaví v krizi ekonomickou. Takže nejen ošetřovné, kurzaibait, příspěvek na mzdy, odpuštění pojistného pro OSVČ či úvěry podnikatelům jsou zajisté podporou nutnou.

Zástupci pravicové opozice a představitelé živnostníků tvrdí, že tato pomoc je nedostačující a že je potřeba státem hradit i ztráty, vzniklé například uzavřením provozoven. Zákon o krizovém řízení není optmálním zákonem z pohledu současné pandemie, protože řeší především havárie a živelné pohromy. Nicméně obecně jej lze použít a byl také využit k vyhlášení nouzového stavu. A pokud porovnáme jednotlivé paragrafy zákona s realitou, pak se objevuje i řada otázek, zda vláda či krizový štáb postupovaly v intencích tohoto zákona. Přesto lze říci, že zákon o krizovém řízení umožňuje nejen omezení podnikatelské činnosti, ale například i ukládání pracovních povinností.

Pokud se týká náhrady škod vzniklými vyhlášením nouzového stavu, tohle řeší paragraf 36 a poskytování sttní podpor fyzickým osobám a obcím § 37. Takže pro živnostíky a podnikatele platí, že mohou do 6 měsíců od doby, kdy se o škodě dozvěděli, nejděle do 5 let, požádat o náhradu škody. A podle právníků se do škod může počítat i ztráty vzniklé z důvodu rozhodnutí vlády. Přesto paní ministryně financí hovoří pouze o možných náhradách při zabevení majetku či uložení pracovní povinnsti, na což dikce zákona ukazuje. Ale jak jsem v úvodu řekl, zákon o krizovém řízení nepočítá se současnou pandemií. Což si uvědomuje i vláda a proto bude navrhovat další finannčí pomoc OSVČ. Například výplatou finannčí pomoci ve výši minimální mzdy apod.

(převzato z Profilu)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Feri (TOP 09): Přijde mi, že se pan ministr Plaga velmi zlepšuje

23:19 Feri (TOP 09): Přijde mi, že se pan ministr Plaga velmi zlepšuje

Projev na 44. schůzi Poslanecké sněmovny dne 8. 4. 2020 k vládnímu návrhu zákona o zvláštních pravi…