Sehnal (APB): Musíme se připravit na budoucí války a hrozby ve virtuálním prostoru

07.05.2021 12:53

Covidová krize, která už více než rok zcela plní veškerá média a hlavy mnoha politiků, nesmí vést k tomu, že zanedbáme jiné zásadní oblasti. Slovo terorismus jsme prakticky rok neslyšeli a do veřejného prostoru ho přinesla až kauza Vrbětice, kde jsme byli svědkem násilného útoku. Neměli bychom ale usnout na vavřínech a připravovat se na možné budoucí hrozby.

Sehnal (APB): Musíme se připravit na budoucí války a hrozby ve virtuálním prostoru
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Sehnal, předseda Aliance pro budoucnost
reklama
Typickým příkladem jsou tzv. hybridní války. Teroristické útoky v oblasti propagandy ve smyslu zkreslování informací a šíření falešných zpráv budou narůstat. Demokratické systémy, které v Evropě máme, vyloženě nahrávají tomu, aby byl různými fake news zaplaven prostor. Netýká se to ale jen terorismu a různých nepřátelských skupin, vidíme také, že ani mnozí politici se nebojí lhát.
 
 
V každém případě je nutné se připravovat na budoucí války a hrozby ve virtuálním prostoru. To, že momentálně žádné hrozby příliš necítíme, neznamená, že tu nejsou nebo, že v budoucnu nepřijdou. Zásadní je prevence, což se týká všech oblastí. 
 
Internetový prostor je nové bojiště. Podobně jako se významná část politických kampaní přesunula na internet, tak i války se začínají vést v tomto prostoru. Nelze čekat, že to do budoucna bude jinak. Právě naopak. Armáda kybernetické hrozby řeší a má k tomu už i speciální složky. 
 
Adekvátní prostor by tomu měly věnovat i ostatní bezpečnostní složky a silová ministerstva, aby to v případě budoucí krize opět nedopadlo tak, že celé zemi bude trn z paty tahat jen armáda. 
 
Viděli jsme to na covidu. Zatímco v některých částech světa už byla epidemie rozjetá, tady nás zodpovědní politici ubezpečovali, že my jsme v bezpečí, nic nám nehrozí a pár týdnů na to byla nákaza tady a stát neměl téměř ani roušku ani dezinfekci. Znovu tedy zdůrazňuji nutnost prevence státních plánů a strategií pro hrozby veškerého typu.
 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vítková (KDU-ČSL): Jak nakládat s odpadními vodami

22:48 Vítková (KDU-ČSL): Jak nakládat s odpadními vodami

V prostorách krajského úřadu v Brně se uskutečnilo setkání k problematice Plánu rozvoje vodovodů a k…