Šeich (ODS): Stát i firmy se shodly – chceme zveřejnění nepoctivých benzínek

28.10.2010 12:58

Zefektivnění kontrol a zveřejnění výsledků ČOI je jeden ze závěrů dnešní odborné diskuse.

Šeich (ODS): Stát i firmy se shodly – chceme zveřejnění nepoctivých benzínek

Unie malých a středních podniků organizovala kulatý stůl na téma Kvalita paliv v ČR, analýza a vývoj. Ke společné diskusi zasedli zástupci státu (ministerstvo dopravy, ministerstvo průmyslu a obchodu), nezávislých institucí z oblasti výzkumu kvality PHM a komerční sféry. „Velmi důležitým okamžikem celé diskuse byla shoda všech účastníků u kulatého stolu na zavedení povinnosti ČOI zveřejňovat čerpací stanice, které neprošly kontrolou. Po tomto postupu volají dokonce i sami provozovatelé čerpacích stanic. Tento proces by začal motivovat k lepší kvalitě PHM všechny účastníky procesu prodeje od rafinérií až po benzínky," říká předseda Unie malých a středních podniků David Šeich. Podle všech je však důležité, aby zveřejněné informace obsahovaly objektivní a srozumitelný popis neshody u každé kontroly. 

Za hlavní důvod zhoršování kvality pohonných hmot označili odborníci jednoznačně biosložky, jejichž přidávání ve výši 7% do PHM nařizuje legislativa Evrospké unie, která platí od roku 2007. Podle poslance PSP ČR a předsedy podvýboru pro dopravu Petra Bendla musí začít Česká republika hledat možnost, jak vyjednat výjimku, aby paliva v ČR nezpůsobovala např. technické poškození automobilů.  Zástupci výrobců a prodejců automobilů, kteří byli reprezentováni společnostmi Citroën ČR a Toyota ČR zastávají názor, že výroba není schopna v tak krátké době zareagovat na změnu kvality paliv, to způsobuje výrazná poškození spalovacích částí motoru. Podle Pavla Duby ze společnosti Auto Duba, která prodává a servisuje automobily se jedná o závažný problém. „Motory, které před rokem 2007 běžně vydržely 200 000-300 000 km nyní zvládnou 60 000 km a je nutné je repasovat."

Kontrolními orgány, které mají v kompetenci dohlížení na kvalitu PHM jsou Česká obchodní inspekce, Celní správa a SGS Czech republic (bývalý Ústav paliv a maziv). Poslední jmenovanou instituci využívají pro kontroly a testy samy sítě čerpacích stanic. „Samozřejmě, že i my máme zájem na tom, abychom měli zpětnou vazbu a věděli, že naše pohonné hmoty jsou kvalitní. Využíváme proto podobně jako jiné sítě certifikát od SGS Pečeť kvality, který sděluje našim zákazníkům, že v našich čerpacích stanicích budou tankovat pouze kvalitní PHM," říká Jan Duspěva, obchodní ředitel společnosti ČEPRO, provozovatel čerpacích stanic EuroOil. Stávající kontroly a dostupné mechanismy nejsou schopny odhalit, kde dochází k případnému snížení kvality PHM. Přítomní zástupci producentů paliv ze společností Luwapa-oil a Viktoriagruppe podotýkají, že problém může nastat ve třech základních oblastech - výroba, logistika i skladování. Je proto nutné hlídat kvalitu PHM již od výstupu z rafinérie a zamezit distribuci nekvalitní šarže. K tomuto názoru se připojují i společnosti Benzina a Robin Oil.

Unie malých a středních podniků se rozhodla na základě dnešní diskuse a doporučení všech zúčastněných uspořádat další kulatý stůl na téma biopaliva, na který budou pozváni mj. zástupci ministerstva životního prostředí, zemědělci, atd. O podrobnostech Vás budeme informovat.

Více:
Ministerstvo chystá bič na podvodníky s pohonnými hmotami

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: ODS

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtman Kulhánek: Kraj bude nově poskytovat náborové příspěvky i záchranářům

6:34 Hejtman Kulhánek: Kraj bude nově poskytovat náborové příspěvky i záchranářům

Karlovarský kraj rozšíří od příštího roku okruh zdravotníků, na které se při novém nástupu do práce …