Takový růst je více než 10x rychlejší než jakýkoliv pozorovaný přirozený růst teplot v historii a bude pokračovat, dokud budeme do ovzduší vypouštět další CO2.
Ostatně na tomto jsme se v Senátu během posledního plenárního zasedání v zásadě všichni shodli. Na čem jsme se zcela neshodli a co bude předmětem dalších jednání členských států a evropských institucí zejména v následujícím roce, jsou cesty a tempo postupu k dekarbonizaci v různých oblastech.
Hlavy států členských zemí EU v roce 2019 vyzvaly Evropskou komisi, aby podpořila klimatická opatření, která povedou k nulovým emisím do roku 2050. Ta na to reagovala nelegislativním sdělením Zelená dohoda pro Evropu, v němž představila záměr předložit několik desítek iniciativ pro následující léta. Balíček Fit for 55 je prvním souborem 16 opatření, která revidují unijní legislativu z oblasti klimatu, energetiky a dopravy. Primárním cílem je snížení uhlíkové emise do roku 2030 o nejméně 55 % oproti roku 1990 a nasměrování EU jako celku ke splnění cíle klimatické neutrality do roku 2050. Takový cíl je bezpochyby velmi ambiciózní, náš průmysl, ekonomika a doprava se budou muset zeleně transformovat. Jistě, investice budou vysoké, ale nesmíme zapomenout i na výnosovou stránku věci.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV