Senátor Fischer: Některé státy začínají blokovat společný postup

18.05.2022 15:27

Projev na 25. schůzi Senátu 18. května 2022 k nařízení EU o opatřeních na zajištění bezpečnosti dodávek zemního plynu a podmínkách přístupu k plynárenským přepravním soustavám

Senátor Fischer: Některé státy začínají blokovat společný postup
Foto: Repro ČT
Popisek: Senátor a neúspěšný kandidát na prezidenta Pavel Fischer

Vážená paní předsedající, pane ministře, dámy a pánové,

téma, o kterém dneska mluvíme, týkající se společného strategického postupu k naplňování zásobníků v Evropské unii, o opatření, jak zvýšit bezpečnost dodávek zemního plynu, je otázkou mimořádné důležitosti. Teprve dnes objevujeme, v jak složité situaci jsme, do jak zákeřné pasti jsme vstoupili ve chvíli, kdy jsme souhlasili dlouhodobě se zvyšováním závislosti na dodávkách surovin a energie z Ruska.

Ta pavučina vztahů je tak mimořádně složitá, že nám často neumožňuje dělat svobodná rozhodnutí, která by se dneska nabízela. Objevujeme to v mimořádně složitých podmínkách konfliktu, který Evropa nezažila u po generace, který vlastně rozlomil Evropu z hlediska dodavatelských řetězců, a to nejenom v oblasti energie, ale například také potravin a dalších komodit. Objevujeme teprve dnes v hospodářské krizi, jak složité je vidět účty za chybná rozhodnutí těch, kteří tady měli politickou odpovědnost. A jak draze platíme nějaké nedodělky, které jsme si umožnili ponechat bez pozornosti s tím, že vlastně se to časem dožene.

Proto jsem chtěl poděkovat panu ministrovi za velmi přesvědčivé vystoupení. Vláda České republiky má totiž obrovskou odpovědnost, jak v této chvíli zabezpečit strategickou surovinovou dostupnost a dostatečnost pro nejenom naše hospodářství, ale také naše občany. Chtěl jsem pana ministra vyzvat, aby dál usilovat o prosazování evropských řešení, protože není vůbec samozřejmé, že i v této době Evropská unie drží pospolu. Vidíme nějaké státy, které začínají blokovat společný postup, které nadužívají právo veta. A vidíme, jak to mimořádně oslabuje společný postup EU nejenom v prosazování dalších sankcí vůči Rusku a aktérům Ruska, ale jak to také oslabuje naši společnou bezpečnost.

Anketa

Jste ochotni alespoň částečně omezit topení, ježdění autem či užívání klimatizace, abyste pomohli Ukrajině proti Putinovi?

2%
97%
hlasovalo: 35302 lidí

Tuhle příležitost nesmíme promeškat. A jak víme dobře, tak Evropská komise připravuje další návrhy, které v nejbližších dnech a týdnech právě v oblasti bezpečnosti přinese. Jedna z těch otázek, kterou jsem chtěl zmínit, se bude týkat společného nákupu, jakou s tím má vláda zkušenost. Ale než tu otázku přinesu, tak chtěl jenom upozornit na to, že ty obavy z narušování jednoty a společného postupy Evropské unie v téhle strategicky tak mimořádné chvíli nejsou vůbec založeny na nějakých smyšlenkách.

Když se podíváme na to, že společné rozhodnutí neplatit Rusku za dodávky v rublech už dneska porušilo nějakých 20 operátorů z Evropy jenom proto, aby měli privilegovanější nebo výhodnější přístup ke energiím, tak vidíme, jak je mimořádné složité v téhle době držet společnou pozici a táhnout za jeden provaz. A proto jsem se chtěl obrátit na pana ministra. Nás tady ty otázky bezpečnosti budou také zajímat na našem výboru, takže se jim budeme věnovat v nejbližších dnech a týdnech. Chtěl jsem se vás zeptat, jakou zkušenost učinila vláda České republiky s tou iniciativou dobrovolně společně nakupovat nejenom vodík, LNG, zkapalněný plyn, ale také plyn? Protože s touhle iniciativou přišla Evropská komise před několika týdny. A už v dubnu se konalo první setkání.

Chtěli bychom vás, pane ministře, a celou vládu povzbudit, aby v těchto iniciativách, jako je společný nákup energií, jste postupovali velmi těsně ve spolupráci s našimi spojenci, protože představa, že bychom každý teď hledali jak zabezpečit především naše vlastní potřeby, by mohla rozlomit bezpečnost Evropy, a to v situaci, která je historicky mimořádně významná a zásadní. Pane ministře, máte naši podporu. A mě bude jenom zajímat, jak to vypadá s tím společným nákupem, jaké jsou zkušenosti a možnosti.

Děkuji.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

předsednictví EU

Pořád se mluví, jak je to pro nás prestižní a důležité. Ale mění se tím něco i pro vás jako europoslance? Jste třeba víc sledovaní, máte víc prostoru? A není celá událost nebo co to je, příliš přeceněvána?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Primátor Žbánek: Zastupitelé schválili adaptační a mitigační strategii města

13:05 Primátor Žbánek: Zastupitelé schválili adaptační a mitigační strategii města

V listopadu roku 2020 se rozhodnutím zastupitelstva Olomouc připojila k iniciativě Pakt starostů a p…