Senátor Hampl: Ukrajinci by se mohli ve velkých počtech usadit i u nás

19. 12. 2018 17:52

Projev na 4. schůzi Senátu 19. prosince 2018 k novele návratové směrnice a nařízení o Agentuře EU pro azyl a Evropské agentuře pro pohraniční a pobřežní stráž.

Senátor Hampl: Ukrajinci by se mohli ve velkých počtech usadit i u nás
Foto: vaclav-hampl.cz
Popisek: Václav Hampl, Zelení

Děkuji za slovo. Já se samozřejmě také chci připojit k té žádosti, abyste podpořili stanovisko Evropského výboru. My jsme tu záležitost na něm diskutovali poměrně podrobně a já jednou z věcí, kterou jsme tam začali říkat, jsem chtěl tady vznést i vůči panu ministrovi. A to se týká bodu 5 v našem usnesení. My vlastně v Senátu tady dlouhodobě držíme tu základní premisu, že rozhodování o tom, kdo smí dlouhodobě nebo krátkodobě pobývat na území nějakého státu, je svrchovanou záležitostí toho státu. A to samozřejmě nemá cenu jakkoliv zpochybňovat.

Nicméně migrační krize uplynulých let nám trochu ukázala, že to zdůvodnění této teze, nebo tohoto principu, že totiž ten příslušný stát potom také nese odpovědnost za ty lidi, kteří takto přibudou na jeho území, tak v rámci schengenského prostoru tak úplně neplatí. Viděli jsme to, že Řeckem protékalo velké množství lidí, kteří v Řecku nezůstali, a fakticky jakousi odpovědnost za ně potom neslo řekněme třeba Německo a nebo Švédsko. V principu podobně to může být u nás. Pokud vývoj na Ukrajině půjde nějakým špatným směrem, můžou lidé z Ukrajiny ve velkých počtech přicházet třeba na Slovensko, projít nějakým řízením na Slovensku, ale ve finále, protože mají známé kamarády, znají to u nás, tak třeba by se ve velkých počtech usadili u nás. A Česká republika nad tím nebude mít jakoukoliv kontrolu.

prof. RNDr. Václav Hampl, DrSc.

  • BPP
  • Tento profil není senátorem V. Hamplem aktivně používán.
  • senátor

Aniž bych si myslel, že je to teď na pořadu, pokud jde o toto usnesení, tak si myslím, že začít rozmýšlet nějaký princip v rámci Evropské unie, kde by o pobytech na území členského státu rozhodovala rozhodně ta národní autorita, o tom myslím vůbec není pochyb, ale kromě toho třeba také nějaké společné posouzení s tím principem, že ten přísnější by měl pravdu.

Chci toto přednést jako spíše moment k úvaze pro ministerstvo vnitra při nějakých dalších vyjednáváních o tomto materiálu. Není to z mé strany nějaký doupečený návrh, nějaká přesná konkrétní představa, jak by věci měly být formulovány apod., ale spíše jako princip k úvaze. Rovnou čestně přiznávám, že nemám nijak donastudované k tomu případné dopady takovéhoto nějakého postupu. Třeba z hlediska lidskoprávní agendy. Děkuji za pozornost.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Birke (ČSSD): Po 23 letech opět do Bělovse vracíme lázeňství

6:34 Birke (ČSSD): Po 23 letech opět do Bělovse vracíme lázeňství

Ochutnal novou minerálku a debatoval se středoškoláky – senátor Jaroslav Malý navštívil Náchod.