Senátor Michálek: Šikana na pracovišti má být ošetřena zákonem

01.10.2015 6:27

Různé formy šikany na pracovišti by měly být definovány zákonem. Shodli se na tom odborníci a hosté veřejného slyšení v Senátu, které inicioval senátor Libor Michálek. Ten chce předložit návrh zákona na začátku roku 2016.

Senátor Michálek: Šikana na pracovišti má být ošetřena zákonem
Foto: archiv senátora
Popisek: senátor Libor Michálek
reklama

Mobbing, definovaný jako skryté znepříjemňování života na pracovišti, bossing (psychická šikana ze strany nadřízeného) nebo další formy šikany v zaměstnání zažilo podle šetření společnosti STEM/MARK 23 % lidí. V Senátu o problému hovořili vedle zákonodárců také advokáti, psychologové, zástupci neziskovek a zejména pak čtveřice obětí, které popsaly jejich případy šikany na pracovišti.

„Podle statistik se každá pátá osoba, která spáchá sebevraždu, potýkala s šikanou v zaměstnání. V uplynulých měsících jsem se setkal s řadou lidí, kteří mají díky šikaně vážné psychické problémy. Proto jsem uvítal dnešní diskusi v Senátu, ze které mimo jiné vyplynula potřeba definovat mobbing v legislativě a umožnit vymáhání škody po osobách, které se mobbinu dopouštějí nebo jej tolerují,“ řekl senátor Libor Michálek. „Z dnešní diskuse vyplynula důležitost osvěty směřující k budování zdravých vztahů na pracovišti. Kromě prevence byla také zdůrazněna důležitost včasného zachycení závadného chování a jeho nápravy,“ dodal senátor Michálek.

Šikanu na pracovišti popsala v Senátu Božena Rajmanová, která svého šéfa upozorňovala na rozpory ve smlouvách, ke kterým měla jako sekretářka přístup. „Zachovala jsem doporučený postup, oznámila jsem generálnímu řediteli, kde vidím chyby, ale on to zametl pod koberec. Když jsem podala trestní oznámení, policie ani ministerstvo, pod které úřad spadá, se jím nezabývaly. Chtěla jsem upozornit na obrovské plýtvání penězi daňových poplatníků, přihrávání kšeftů spřáteleným firmám,“ popisuje Božena Rajmanová, která podala na vedení úřadu trestní oznámení a v říjnu ji čeká druhé stání u soudu. „I audit potvrdil nedostatky ve fungování úřadu. Šéfové si ale účelově vybrali jen některá zjištění a výsledkem byla „reorganizace“, kvůli které jsem byla vyhozena jako jediná z práce, což nemohu kvalifikovat jinak než jako akt msty,“ dodává Rajmanová. Její případ je kompletně popsán na webu Whistleblowers.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Hilšer: Prohnilost současné vládnoucí garnitury

14:01 Senátor Hilšer: Prohnilost současné vládnoucí garnitury

Komentář na facebookovém profilu k případu Romana Prymuly a Jaroslava Faltýnka.