Senátor Nytra: Úskalí novely zákona o nemocenském pojištění - možnost podvodů a nejistota firem

08.10.2017 17:47

Senát schválil novelu zákona o nemocenském pojištění, podle níž lidé, kteří se starají o vážně nemocné příbuzné, dostanou možnost vzít si až tříměsíční placené volno.

Senátor Nytra: Úskalí novely zákona o nemocenském pojištění - možnost podvodů a nejistota firem
Foto: archiv Zdeňka Nytry
Popisek: Senátor Zdeněk Nytra

Kromě nejbližší rodiny patří mezi okruh osob, kterých se zákon týká i tchyně, tchán, neteř nebo synovec.

Zaměstnavatel má možnost při vážných provozních důvodech placené volno odmítnout. Volno bude trvat až 90 dnů. Během nich bude člen rodiny, který se o nemocného příbuzného stará, pobírat 60 procent svého příjmu. Nová dávka pak bude k dispozici lidem od května či června příštího roku, zákon totiž začne být účinný devátý měsíc po vyhlášení.

Zavedení dlouhodobého ošetřovného kritizují hlavně zástupci Hospodářské komory: Vláda přichází s návrhy, které dusí podnikatelské prostředí a mají potenciál významně zbrzdit trh práce. Dávka zvýší schodek veřejných financí, nebo povede ke zvýšení daní a pojistných odvodů. Ošetřovatelské volno vyjde státní rozpočet ročně zhruba na 1,84 miliardy korun. O dalších přibližně 242 milionů by přišel systém veřejného zdravotního pojištění. Firmy přijdou ze dne na den o pracovníka, přičemž není jasné, jak dlouho bude volno na ošetřování příbuzného využívat. Návrh tak vytváří naprosto nepředvídatelné a nestabilní prostředí pro zaměstnavatele i ostatní zaměstnance, kteří budou muset pracovníka na ošetřovatelské dovolené nahradit.

Nemocní budou čerpat de facto dvě dávky současně. Kromě dlouhodobého ošetřovného, které by bylo vypláceno příbuznému, který se o ně stará, by měli nárok také na příspěvek na péči. To může vést k zneužívání dávky. Pokud bude zaměstnanec pobírat kromě dlouhodobého ošetřovného také od nemocných osob peníze v podobě příspěvků na péči, může to pro něj v kombinaci s dalšími dávkami být velmi výhodná alternativa k práci.

Senátor Kubera řekl pro ČTV: Povede to k podvodům a nesouhlas zaměstnavatele je omezen na výjimečné případy.

(převzato z Profilu)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Premiér Babiš: Jednoznačně jsme splnili všechno, co jsme slíbili

7:00 Premiér Babiš: Jednoznačně jsme splnili všechno, co jsme slíbili

Přepis pravidelného 'Čau lidi', který pronesl premiér České republiky Andrej Babiš.