Senátor Valenta: Miliardy z našich daní mizí v černé díře

26.03.2019 11:38

Komentář na facebookovém profilu k neprůhlednému financování nestátních neziskových organizací

Senátor Valenta: Miliardy z našich daní mizí v černé díře
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivo Valenta
reklama

Jako bych to neříkal… Na velké nestátní neziskovky je třeba mít přísný metr a je nutné, aby se na ně vztahoval registr smluv. Tyto organizace „hospodaří“ s desítkami miliard z našich daní a nikdo pořádně neví, kam tyto peníze plynou.

Peníze jsou rozdělovány bez důsledné analýzy toho, kde jsou skutečně zapotřebí. A kde ve finále skončí, to je další věc. Takto si na balík peněz jen v roce 2016 přišlo na sedm tisíc nestátních neziskovek. Teď je to černé na bílém – stát dostatečně neprověřuje, kam přesně dotace neziskovkám míří.

Již řadu let jsem velkým kritikem tohoto systému – nesystému a bojuji za jeho změnu. A samozřejmě neziskovkám, které na dotacích parazitují, jsem kvůli tomu trnem v oku. Neméně tristní pak je skutečnost, jaký chaos v dotacích panuje - nesedí tu miliardy a více než polovina kontrolovaných příjemců nedodržela podmínky.

Úřad vlády podle článku (ZDE) ani průběžně nekontroluje, jak se daří s pomocí dotací plnit cíle strategie a jednotlivá ministerstva při rozdělování těchto velkých peněz nespolupracují. Jednotlivé resorty tak ani nemohou zjistit, jestli žadatelé o dotaci nechtějí podporu na stejný projekt z více stran a už vůbec ne to, zda dodržely maximální hranici dotace 70 procent. Tento systém přece není možné tolerovat!

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Skopeček (ODS): Vyzýváme ministerstvo financí ke zveřejnění makroekonomické predikce

22:15 Skopeček (ODS): Vyzýváme ministerstvo financí ke zveřejnění makroekonomické predikce

Komentář místopředsedy poslaneckého klubu ODS